Jak podaje portal „O2”, jedna z internautek zarzuciła proboszczowi parafii w Bobach (woj. lubelski), że w trakcie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej nie zachowano wystarczających środków bezpieczeństwa, które miały chronić przed zakażeniem koronawirusem. Duchowny odniósł się do zarzutów.

Kontrowersje wokół komunii

Pierwsza Komunia Święta, do której przystąpiły dzieci w parafii w Bobach została sfilmowana, a nagranie trafiło na YouTube. Jedna z oglądających je internautek była na tyle zbulwersowana przebiegiem uroczystości, że postanowiła zawiadomić o wszystkim „Dziennik Wschodni”.

Zdaniem internautki w trakcie uroczystości nie zadbano we właściwy sposób o bezpieczeństwo uczestniczących w niej osób. Komunia podawana była dzieciom do ust, a nie jak zalecano na rękę. Pomimo dużej ilości osób w trakcie mszy, zarówno dzieci, jak i ich rodzice mieli nie mieć zasłoniętych nosa i ust.

„Komunia była podawana wprost do ust. Trzeba piętnować takie zachowania. Przecież w Polsce przybywa zakażonych” – uwagę internautki cytuje „Dziennik Wschodni”.

Pixabay

Reakcja duchownego

Proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bobach, ksiądz Bogdan Kudelski odniósł się do stawianych zarzutów. Poinformował, że poprosił wiernych o założenie maseczek, podobnie jak wikary, który dodatkowo wywiesił odpowiedni komunikat w gablocie.

Duchowny odpiera również zarzut, że w kościele były tłumy. Dodatkowo podkreślił, że ze względów bezpieczeństwa uroczystość podzielono na dwie tury, by ograniczyć ryzyko. Dodatkowo w kościele mogli przebywać jedynie rodzice i ich dzieci – pozostali goście mogli przebywać na zewnątrz.

Wcześniej prosiłem wszystkich parafian, aby zakładali maseczki. (...) Jedna ławka była przeznaczona dla całej rodziny, dziecko było przy mamie i ojcu. Natomiast pozostali goście byli na zewnątrz, więc w kościele nie było tłoku” – zapewnił ksiądz.

Pixabay

Co sądzicie o organizacji uroczystości w obecnej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Bezobjawowo chorzy na COVID-19 nie zarażają? Zdumiewające wnioski Światowej Organizacji Zdrowia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pomorze: kolejne zakażenia COVID-19 w województwie, a wśród nich małe dziecko z Gdańska. Sanepid podał nowe dane

O tym się mówi: Tegoroczne obchody Bożego Ciała będą inne niż do tej pory. Biskup z południa Polski postanowił się wyłamać