Tegoroczne Boże Ciało będzie inne niż wszystkie do tej pory, gdyż ogromna większość diecezji zrezygnowała z tradycyjnych obchodów tego święta, szczególnie z procesji przechodzących ulicami miast i wsi.

Nie odbędą się zatem pochody wraz z czterema ołtarzami. Znaczna większość parafii ograniczyła możliwość odbycia procesji wyłącznie do pochodu wokół kościoła w odpowiednich odstępach między wiernymi. Biskupi z całej Polski proszą o adorację Najświętszego Sakramentu w kościołach w formie prywatnej.

Boże Ciało inne niż dotychczas. Nie odbędą się tradycyjne procesje ulicami miast

Z powodu szczególnej sytuacji na Śląsku, archidiecezja katowicka podjęła radykalne kroki.

- Procesje ograniczamy do przejścia wokół kościoła z uwzględnieniem reguł sanitarnych. Nie będziemy też budować dodatkowych ołtarzy. Wszystkie parafie muszą się do tego dostosować – mówi Wirtualnej Polsce ks. dr Tomasz Wojtal z biura prasowego kurii.

Zgodnie z zaleceniami w sprawie zgromadzeń Ministerstwa Zdrowia procesja nie będzie mogła liczyć więcej niż 150 osób. Podobnie będzie w całej Polsce. Komunikaty o identycznych zaleceniach wydały kurie w Poznaniu, Wrocławiu czy Koszalinie.

źródło: Pixabay

W Krakowie tradycyjna procesja przejdzie ulicami miasta aż do Wawelu

To jedyne miasto w Polsce, w którym odbędą się tradycyjne procesje Bożego Ciała. Do udziału w nich z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego zachęca sam arcybiskup metropolita krakowski, Marek Jędraszewski.

Centralna procesja, która przejdzie od Katedry Wawelskiej Drogą Królewską aż na Rynek Główny w Krakowie rozpocznie się tradycyjnie mszą świętą, jednak na ołtarzu polowym na dziedzińcu Wawelu. Po drodze zatrzyma się przy czterech ołtarzach, a na koniec w Bazylice Mariackiej odbędzie się druga msza święta.

Arcybiskup Jędraszewski zachęca, aby w procesji Bożego Ciała wzięły udział delegacje krakowskich kościołów z proboszczami i rektorami, zaproszone zostały również miejskie i samorządowe władze, bractwa, stowarzyszenia i wojsko.

– Wyjdziemy z Panem Jezusem, obecnym w Najświętszym Sakramencie, na ulice i place królewskiego Kraków PL aby wyznać...

Gepostet von Archidiecezja Krakowska am Freitag, 5. Juni 2020

Jak informował portal „Życie”: DYSKUSJA W SPRAWIE NIEDZIEL HANDLOWYCH. CZY SKLEPY BĘDĄ OTWARTE ZNOWU W NIEDZIELE?

Przypomnij sobie: JEST DECYZJA W WAŻNEJ DLA MILIONÓW WIERNYCH SPRAWIE. GIS WYDAŁ KOMUNIKAT

Portal „Życie” pisał również: KRYTERIA OCENIANIA MATURY 2020. CZY BĘDĄ JAKIEŚ ZMIANY? JEST ODPOWIEDŹ MINISTRA