Truskawki to owoc, który jest kochany przez Polaków. Wszyscy najbardziej czekają na te, które rosły w Polsce. Niestety, w tym roku, choć sezon na nie trwa, nie ma co liczyć na przystępne ceny.

wszystko dlatego, że w tym roku warunki atmosferycznie nie sprzyjają temu, aby zbiory truskawek i innych warzyw oraz owoców były urodzajne. Rolnicy muszą bowiem zmagać się z suszą. Co więcej, ostatnio w wielu miejscach Polski wystąpiły lokalne przymrozki, co też odbiło się skutkiem na plonach.

Truskawki. Źródło: Youtube
Truskawki. Źródło: Youtube

Ceny truskawek obecnie a przed rokiem

To właśnie niesprzyjające warunki atmosferyczne są odpowiedzialne za tak wysokie ceny truskawek, jakie możemy obserwować w tym roku. I choć niektórzy skupują zagraniczne owoce, a następnie sprzedają je nieco taniej jako polskie, to uczciwi sprzedawcy nie schodzą z cen.

Jak zauważa portal Pikio, w tym roku ceny truskawek cały czas oscylują około 20 złotych za kilogram. Niekiedy da się je znaleźć w niższych cenach na straganach, jednak wciąż musimy zapłacić za te soczyste owoce co najmniej kilkanaście złotych za kilogram.

Warto zauważyć, że cena ta jest wciąż niższa niż przed kilkoma tygodniami – wtedy można było znaleźć truskawki nawet za 50 zł za kilogram. I choć na straganach można znaleźć te owoce za 13-16 zł za kilogram, to warto przypomnieć sobie, ile trzeba było za nie zapłacić przed rokiem.

Truskawki. Źródło: Youtube
Truskawki. Źródło: Youtube

W tym samym okresie w 2019 roku truskawki można było kupić za ok. 6-8 złotych za kilogram. Niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz brak pracowników spowodowany pandemią koronawirusa to główne przyczyny tak wysokich cen.

Osoby, które chcą kupić truskawki w niższej cenie, mogą wybrać się na niektóre plantacje i samodzielnie zebrać sobie owoce, przestrzegając obostrzeń. Wtedy zapłacą dużo mniej.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: DZISIAJ ZMIENNA POGODA. CZEGO DOKŁADNIE MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ?

Jak informował portal Życie: NAWET 1000 ZŁOTYCH GRZYWNY DLA WŁAŚCICIELA SAMOCHODU. ZA CO MOŻNA OTRZYMAĆ KARĘ

Portal Życie pisał również o… JUŻ WKRÓTCE PONOWNE OTWARCIE SANATORIÓW. NFZ INFORMUJE, CO ZROBIĆ, ŻEBY NIE PRZEPADŁ NAM TERMIN