Jak podaje portal „Ofeminin”, problem dostrzeżono w modelu macierzyństwa, który trudno jest uznać za wzorcowe lub życiowe. Bo oto, zdaniem Katarzyny Grodzkiej, która jest autorką ćwiczeń do języka polskiego „Gra w kolory”, do tego grona zaliczają się: Matka Boża, Ewa, Niobe oraz Matka Teresa. Część rodziców 9-latków zaznacza, że „ich dziecko tego zadania nie odrobi”.
Na czym polega zadanie?
Uczniowie w omawianym ćwiczeniu mieli za zadanie dobranie do „sławnych matek” pasujące do nich przymiotniki. Aby ułatwić dzieciom zadanie autorka stworzyła odpowiednią listę. I tak wśród pozytywnych cech znalazły się: skromność, uległość, ubóstwo, oddanie, miłosierność, pokorność, opiekuńczość, cierpliwość, cierpienie, rozpacz, dobroduszność, litościwość, dobroć. Matka jest też kochająca, ceniona i odważna.
W katalogu negatywnych cech matki umieszczono: okrucieństwo, zarozumialstwo, despotyczność, bezwzględność, nieposłuszeństwo i lekkomyślność. Rodzice znaleźli kilka zasadniczych powodów, dla którego zadanie to, nie powinno się znaleźć w ćwiczeniach dla dzieci w tak młodym wieku.
Ideał macierzyństwa – czy na pewno?
Zgodnie z wiarą chrześcijańską Matka Boska zaszła w ciążę bez udziału mężczyzny. Żyła w dziewictwie do końca swojego życia. Jej syn zginął w jeden z najokrutniejszych sposobów, a ona musiała na to patrzeć cierpiąc. Dodatkowo podkreśla się jej brak decyzyjności i podmiotowości. Ewa, także z kręgu kultury chrześcijańskiej odpowiada za wygnanie z raju i cierpienie wszystkich ludzi. Dodatkowo jeden z jej synów zabił drugiego.
W mitologii greckiej Niobe była matką 14 dzieci. Pogardzała innymi kobietami, które miały mniej potomstwa. Los zemścił się na niej, odbierając jej aż 12 z 14 dzieci, które zostały zabite. Jej rozpacz była aż tak wielka, że Zeus postanowił zamienić ją w kamień. Ostatnia z wymienionych matek – Matka Teresa jest postacią historyczną tyle tylko, że w ogóle matką faktycznie nie była.
Archetyp matki
Zaproponowane przez autorkę ćwiczenia przymiotniki prezentują dzieciom tylko dwa skrajne obrazy matek: poświęcającej się lub okrutnej. Do tego we wzorcowym rozwiązaniu cechy ceniona i odważna przypisane zostały Matce Teresie, która nie była nigdy matką.
Wiele osób zwraca uwagę, że brakuje w zestawieniu matki, którą charakteryzowałyby ambicja i mądrość. Dodatkowo trzy z czterech wybranych jako wzory postaci, to osoby umartwiające się.
Problemy interpretacyjne
Rodzice i specjaliści zwracają uwagę, że w ćwiczeniu zabrakło miejsca na wytłumaczenie, dlaczego dana cecha pasuje właśnie do danej osoby. Oznacza to, że przyporządkowanie jest kwestią indywidualnej interpretacji – szczególnie w przypadku postaci Matki Teresy. A jednak nauczyciel miał nakierować uczniów na właściwą interpretację z punktu widzenia nauczyciela czy autora ćwiczenia, a nie obiektywizmu.
„Matka Teresa z Kalkuty miała okazję poznać Jana Pawła II. W 1983 roku, była u niego z wizytą w Watykanie, a 3 lutego 1986 roku papież odwiedził dzielnicę slumsów w Kalkucie, gdzie Matka Teresa wraz ze swoimi siostrami ze zgromadzenia Misjonarek Miłości zajmowała się najbiedniejszymi. W 2003 roku Matka Teresa z Kalkuty została beatyfikowana przez Jana Pawła II." – można przeczytać we wskazówkach dla nauczyciela.
Was też oburza to zadanie? A może je popieracie?
To też może cię zainteresować: Minister edukacji Dariusz Piontkowski ogłosił ważną decyzję dotyczącą otwarcia szkół. Czy uczniowie wrócą na lekcje w tym roku szkolnym
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tajemniczy telefon Ojca Rydzyka do prezydenta Andrzeja Dudy. Co było powodem nagłej rozmowy
O tym się mówi: Zakażona koronawirusem mieszkanka jednego z polskich miast wybrała się na zakupy. Nie założyła nawet maseczki