- Gratulacje, otrzymujesz słodki kosz i masz możliwość odbioru zestawu słodyczy – SMS-y o takiej treści otrzymują tysiące Polaków. W wiadomości tekstowej znajduje się linki do storny internetowej, która ma nas odnosić bezpośrednio do witryny sieci handlowej Lidl.

To jednak zwyczajne oszustwo. Portal dobreprogramy.pl ostrzega przed klikaniem w link i wypełnianiem kwestionariusza osobowego, gdyż taka zabawa może się dla nas źle zakończyć. Jak to możliwe?

Oszuści wykorzystują znaną metodę na wyłudzenie pieniędzy. Nie warto klikac w link podejrzanego SMS-a od Lidla!

Niestety, możliwość otrzymania za darmo kosza słodkości usypia czjność wielu osób, a wystarczy jedynie dobrze przyjrzeć się domenie podanego w SMS-ie linku, by zrozumieć, że to oszustwo. Nie jest to bowiem „Lidl”, a „Lldi”, ze względu na kombinację małych i wielkich liter udało się przemycić trefny link, oszukujący Polaków.

źródło: dobreprogramy.pl

Co stanie się po kliknięciu w odnośnik? Zostajemy przniesieni na stronę internetową, która widocznie nie ma nic wspólnego z Lidlem, ale skuszeni wizją nagrody musimy wypełnić formularz. W opisie nie widnieje jednak jakakolwiek informacja o koszu słodkości, a jedynie o bonach. Niby nic szkodliwego, trzeba podać płeć, wiek, e-mail i preferencje dotyczące słodyczy, a także wyrazić zgodę na przetwarzanie zgromadzonych danych w celach marketingowych spółce M-Line i współpracującym z nią podmiotom trzecim.

Cóż później? Nie uzyskujemy gwarancji otrzymania nagrody, a jedynie możliwość wejścia do konkursu, w którym ewentualnie uda się owy kosz wylosować.

Dlaczego to groźne? Gdyż zgadzając się na przetwarzanie danych umożliwiamy sprzedaż ich w celach reklamowych innym firmom, bez żadnych konsekwencji prawnych.

źródło: dobreprogramy.pl

Zobacz także: POLICJA POSZUKUJE MĘŻCZYZNY, KTÓRY PERFIDNIE OSZUKAŁ STARUSZKĘ POPULARNĄ METODĄ. KAŻDA POMOC JEST NA WAGĘ ZŁOTA

Może zainteresuje Cię to: JANUSZ M. ZROBIŁ PRZEKRĘT NA 50 MILIONÓW ZŁOTYCH, I PRZEPADŁ JAK KAMIEŃ W WODĘ. WPADŁ PRZEZ ZDJĘCIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: CZY POWRÓT UCZNIÓW DO SZKÓŁ TO DOBRA DECYZJA? GŁOS NA TEN TEMAT ZABRAŁ EKSPERT, PROFESOR KRZYSZTOF SIMON. JEST PRZEKONANY O SŁUSZNOŚCI SWOICH SŁÓW