Jak podaje "tvn24", publiczne wydatki osiągneły kwotę 25 tysięcy złotych na jednego obywatela. Dane te portal zaczerpnął z najświeższej edycji "Rachunku od państwa" Forum Obywatelskiego Rozwoju. Wszyscy wymieniają 500 Plus, emerytury, renty, służbę zdrowia, czy oświatę, jednak jest instytucja, która nie musiałaby generować tylu kosztów, co do tej pory.

Autorzy analizy o kosztach z 2019 roku

YT

Twierdzą oni, że miniony 2019 rok był trzecim z kolei rokiem, w którym wydatki państwa były większe, niż gospodarka. Niestety wieloletnich zaniedbań nie mozna naprawić w kilka lat. Każda z branż pragnie polepszenia sytuacji, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie instytucje muszą generować tak ogromne koszty.

Forum Obywatelskiego Rozwoju pomaga zwykłemu "Kowalskiemu" zrozumieć, ile za co rocznie płaci do budżetu państwa. Jak widać, wszelkie świadczenia społeczne generują największe wydatki, jednak trudno się dziwić, gdyż potrzeby ludzkie są tutaj na pierwszym miejscu. Poniżej przykład z 2019 roku.

for.org.pl

Jak wiemy, powstał nowy program modernizacji Służby Więziennej, który w założeniach z 2017 roku miał pochłonąć do 2020 roku aż 1,5 miliarda złotych. Taka kwota przewidziana była na miesięczne utrzymanie jednego więźnia za 3150 zł. Przy założeniu, że skazany nosiłby bransoletę i miałby tak zwany System Dozoru Elektronicznego, jego utrzymanie w tamtych założeniach kosztowało by zaledwie 330 zł miesięcznie. Niestety liczba osób objętych tym systemem nie przekracza 5000. Warto zatem pomysleć nad tym, aby więźniowie byli zobowiązani zarobić na swoje utrzymanie, oraz odprowadzać podatki do budżetu państwa, jak wszyscy inni.

O tym pisaliśmy: Czy emeryci i renciści domagają się tarczy antykryzysowej? Głos w tej sprawie zabrała szefowa Związku Emerytów

Rosną ceny warzyw i owoców: Ceny warzyw i owoców niezwykle szybko pną się do góry. Ich wartość wzrosła niemalże o 20 procent