Sytuacja w Polsce w ostatnich tygodniach zmienia się niezwykle dynamicznie. Na początku roku nikt nie pomyślałby, że czeka nas nowa rzeczywistość, ciężko byłoby się domyślić, jak bardzo zmieni się codzienność.

Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej to jeden z ważniejszych obowiązków, który obejmuje wszystkich poza drobnymi wyjątkami. Nakaz ten obowiązuje od 16 kwietnia.

Polacy zauważają, że nie jest to komfortowe, a oddychanie z zasłoniętym nosem oraz ustami sprawia dyskomfort i jest trudniejsze – co stanowi problem szczególnie w cieplejsze dni, a lato zbliża się wielkimi krokami. Dlatego z niecierpliwością czekają na czas, gdy nakaz przestanie obowiązywać.

Maseczka ochronna. Źródło: stronazdrowia.pl
Maseczka ochronna. Źródło: stronazdrowia.pl
Maseczka ochronna. Źródło: stronazdrowia.pl

Kiedy zdejmiemy maseczki?

Jak podaje Pikio, minister zdrowia, Łukasz Szumowski, wypowiedział się już na temat zniesienia obowiązku zasłaniania nosa oraz ust. Mówił o nim w programie „Graffiti” podczas wywiadu z Tomaszem Machałą.

Rozmowa została wyemitowana w poniedziałkowy poranek na antenie Polsat News. Minister zdrowia skomentował to, czego tak wyczekują Polacy – powiedział o tym, kiedy będzie można zdjąć maseczki. Co mówił?

Łukasz Szumowski. Źródło: Twitter
Łukasz Szumowski. Źródło: Twitter
Łukasz Szumowski. Źródło: Twitter

- Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali ten fakt. Podobnie z resztą jak sprawę wesel. Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W reszcie województw ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że tam liczba zakażeń spada – opowiadał.

Wycofywanie obostrzeń w niektórych rejonach kraju jest nowym rozwiązaniem – dotychczas były one łagodzone równocześnie w całej Polsce. Wszystkiemu winne jednak ogniska zakażeń koronawirusem, które objawiły się miejscowo.

- To nie jest podział na województwa na A i B, tylko na miejsca gdzie jest ten wirus i te, gdzie go nie ma – tłumaczył Łukasz Szumowski.

Przypomnij sobie o… TOMASZ STOCKINGER PRZEŻYWA TRUDNE CHWILE. JEGO WSPOMNIENIA ZE SZPITALA SĄ WCIĄŻ ŻYWE

Jak informował portal Życie: WIADOMOŚCI, KTÓRE DOCIERAJĄ ZE ŚWIATA NIE NAPAWAJĄ OPTYMIZMEM. OKAZUJE SIĘ, ŻE W BRAZYLII POWSTAŁO NOWE OGNISKO KORONAWIRUSA

Portal Życie pisał również o… NOWE PRAWO ODBIJE SIĘ NA EMERYTACH. MOGĄ ONI STRACIĆ NAWET KILKA TYSIĘCY ZŁOTYCH