W ostatnim czasie Unia Owocowa wydała raport "Trendy na polskim rynku sadowniczym" w którym opublikowano wyniki ostatnich badań przeprowadzonych w grupie producentów.

Sadownicy twierdzą, że ich działalność jest nieopłacalna

Jak się okazuje, znaczna część sadowników twierdzi, że ich działalność jest nierentowna. Jedynie 8 procent badanych osób uznało, że warto być sadownikiem. Z kolei aż 32 procent ankietowanych nie ma pojęcia, jaką decyzję podjąć.

Sadownicy zapytani o największe problemy w ich działalnościach wskazali niskie ceny skupu owoców oraz stale rosnące koszty pracy. Przeszkodą są także ograniczenia w handlu zagranicznym.

Co więcej, producenci obawiają się, że na ich przyszłość duży wpływ mogą mieć postępujące zmiany klimatyczne, choroby roślin i suszu oraz rosnąca konkurencja oraz niedobór sezonowych pracowników.

Sadownicy mierzą się z poważnymi problemami, źródło: Sadnowoczesny.pl
Sadownicy mierzą się z poważnymi problemami, źródło: Sadnowoczesny.pl
Sadownicy mierzą się z poważnymi problemami, źródło: Sadnowoczesny.pl

Dlaczego producenci owoców i warzyw mierzą sie z problemami?

Według opublikowanego raportu główną przyczyną problemów sadowników są błędy w kalkulowanie kosztów, które doprowadzają nawet do bankructwa producentów. W cenach produktów najczęściej pomijane koszty zużycia maszyn.

Innymi błędami są również nieprawidłowe obliczenia w zakresie kosztów pracy oraz nieuwzględnianie kosztów chlodnictwa i przechowywania gotowych produktów.

Unia Owocowa wskazuje, że sytuację komplikuje także wciąż odczuwalny rosyjski embarag, przez który eksport warzyw i owoców jest utrudniony.

Większość sadowników mierzy się z trudnościami w pozyskiwaniem nowych rynków zbytów. Jak się bowiem okazuje, cały proces ich otwierania to dość długotrwała i kosztowna sprawa. Wymaga także dostosowania się do konkretnych wymogów danego państwa i preferencji odmianowych.

Sadownicy mierzą się z poważnymi problemami, źródło: Nawozy.eu
Sadownicy mierzą się z poważnymi problemami, źródło: Nawozy.eu
Sadownicy mierzą się z poważnymi problemami, źródło: Nawozy.eu

Co więcej, na słaby rozwój sadownictwa wpływa duża konkurencja, stale zwiększające się koszty materiałów i usług, spore rozdrobnienie bazy dostaw oraz bardzo niska pozycja organizacji producenckich w Polsce.

Jedynie 20 procent produkcji wprowadza się do obrotu za pośrednictwem organizacji. Mimo, że Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej, to jednak charakteryzuje się dużym rozdrobnienie producentów.

Może zainteresuje Cię to: NIEBOTYCZNE CENY NA BAZARKACH. OWOCE I WARZYWA NA WAGĘ ZŁOTA

Zobacz także: WYBIERASZ SIĘ NA ZAKUPY? ZWRÓĆ UWAGĘ PO CO SIĘGASZ. NIEKTÓRE Z OWOCÓW I WARZYW MOGĄ MIEĆ POWAŻNY WPŁYW NA TWOJE ZDROWIE

Na portalu "Życie" informowaliśmy o: NA NIEKTÓRE PRZYPRAWY TRZEBA SZCZEGÓLNIE UWAŻAĆ. NIEPRAWIDŁOWO UŻYWANE MOGĄ NIE BYĆ KORZYSTNE DLA NASZEGO CIAŁA