W Polsce pojawiły się już pierwsze truskawki. Zobacz, ile trzeba zapłacić za kilogram tych przepysznych owoców?

Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Chętnie sięgamy po nie wtedy, gdy nadchodzi sezon, kupując całe koszyczki, a także poza sezonem – korzystając z mrożonek.

Część Polaków posiada ogromne uprawy truskawek, inni hodują je specjalnie do własnego spożycia w ogródku, a jeszcze inni nie decydują się na własne uprawy – czasami ze względu na brak czasu, niekiedy chodzi o finanse, w jeszcze innym przypadku – o brak miejsca.

Truskawki. Źródło: sadzonkitruskawek.pl
Truskawki. Źródło: sadzonkitruskawek.pl
Truskawki. Źródło: sadzonkitruskawek.pl

Ile zapłacimy za kilogram truskawek?

Jak się okazuje kilogram polskich truskawek kosztuje nas w granicach 18–22 zł. Nieco tańsze są importowane z Włoch truskawki, za które zapłacimy 15 zł za kilogram.

– Już słyszymy o przypadkach, kiedy sprzedają truskawki z zagranicy drożej jako polskie. – mówi Łukasz Sosnowski, rolnik spod Góry Kalwarii.

Podobnego zdania, co rolnicy są także sprzedawcy.

- My też o tym wiemy. Importowane w dużych ilościach owoce, m.in. z Hiszpanii i Włoch, są przesypywane z plastikowych pojemników do naszych tradycyjnych drewnianych kobiałek – wyjaśnia Maciej Bojanowski (42 l.) z Kołobrzegu.

Co zrobić, by nie dać się nabrać i odróżnić polskie truskawki od tych, które importowane są z Włoch czy Hiszpanii?

Jak się okazuje wystarczy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Polskie truskawki są mniejsze bardziej okrągły i mniej regularne od tych importowanych. Są także bardziej miękkie oraz czerwone. Truskawki pochodzą z importu są zazwyczaj bardziej podłużne, twarde oraz mniej jednolite kolorystycznie i pachnące.

Truskawki. Źródło: gazetakrakowska.pl
Truskawki. Źródło: gazetakrakowska.pl
Truskawki. Źródło: gazetakrakowska.pl

Przypomnij sobie o… ANNA LEWANDOWSKA ZDECYDOWAŁA SIĘ NA PORÓD W PRYWATNEJ KLINICE. ILE ZA NIEGO ZAPŁACILA