W najbliższym czasie kierowcy poruszający się po ulicy Myśliwieckiej i Czeniakowskiej w Warszawie powinni zachować szczególną ostrożność. Rozpoczął się sezon na wędrówki nurogęsi, który potrwa do czerwca.
Wiosną w Parku Agrykola, będącym pod naszą opieką, można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny rzadkich w Polsce nurogęsi. Po opuszczeniu gniazda matki z małymi pokonują trudną drogę z Łazienek Królewskich, przez Kanał Piaseczyński i dwie ulice: Myśliwiecką i Czerniakowską, do Wisły- napisał w sobotę w mediach społecznościowych warszawski Zarząd Zieleni.
Według informacji, w środę zaobserwowano nurogęś z siedmioma młodymi. Kacza rodzina dotarła do Wisły przechodząc przez dwie jezdnie z sześcioma pasami ruchu przy ulicy Czerniakowskiej.
Z tego powodu ruch został chwilowo wstrzymany.
Udało się to dzięki szybkiej interwencji i współpracy pracowników Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Policji, Straży Miejskiej i mieszkańców zaangażowanych w ochronę ptaków- przekazno.
Wędrówki ptatków potrwają od kwietnia do czerwca
Zarząd Zieleni wystosował apel do kierowców, w którym ostrzega przed wędrującymi rodzinami nurogęsi.
Apelujemy do kierowców o szczególną uwagę w okresie od kwietnia do czerwca na ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej. Spacerowiczów prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu, by nie przepłoszyć migrujących ptaków, a właścicieli psów o wyprowadzanie swoich pupili na smyczy. Na małe nurogęsi i tak czyhają liczne zagrożenia, np. inne ptaki, więc warto im ułatwić tę wędrówkę- napisano.
W przekazanej wiadomości podkreślono, że w sezonie migracji nurogęsi, Park Agrykola jest każdego dla monitorowany.
Od kwietnia do czerwca specjalnie go obniżamy, by nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. We współpracy z Zarządem Dróg Miejskich wycięliśmy przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, żeby udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny, z którego również korzystają- dodał Zarząd Zieleni.
Nurogęsi są pod ochroną
Nurogęsi są bardzo rzadko spotykane w Polsce. Gatunek ten jest pod ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. Mimo tego, stacjonuje głównie w okolicach Łazienek Królewskich w Warszawie.
Nurogęsi gniazdują przede wszystkim w dziuplach drzew. Samice od razu po wykluciu młodych prowadzą nielotne pisklęta w stronę Wisły, m.in. z powodu małych możliwości zdobycia pokarmu w parkowych zbiornikach i kanałach. Nurogęsi żywią się głównie rybami- poinformował Zarząd Zieleni.
Zobacz także: WAŻNA INFORMACJA DLA KIEROWCÓW. MINISTERSTWO ZDROWIA WYDAŁO NOWE ROZPORZĄDZENIE
Może zainteresuje Cię to: ZAKAZ, KTÓRY WZBUDZAŁ OGROMNE EMOCJE WŚRÓD POLAKÓW. MINISTERSTWO ZDROWIA UCHYLA GO DLA SPEŁNIAJĄCYCH WARUNKI
Portal "Życie" informował o: TO MIEJSCE MA W SOBIE MAGIĘ. ZAREJESTROWANO TAM TAJEMNICZĄ ENERGIĘ