Koronawirus bardzo mocno wpływa na nasze codzienne życie. Już nikt nie ma wątpliwości – to niezwykle poważna sprawa, a zagrożenie jest realne i to od nas zależy, jak rozwinie się sytuacja. Władze nie ukrywają, że im ściślej Polacy będą przestrzegać zaleceń, tym szybciej uporamy się z pandemią.

Teraz, w okresie wielkanocnym, a także w czasie, gdy za oknami panuje piękna, słoneczna pogoda, szczególnie ważne jest, by nie złamać zasad kwarantanny i nie dopuścić do zwiększenia liczby zarażeń, która zaczyna coraz mocniej przyspieszać. To prawdziwy sprawdzian silnej woli.

I choć zapowiadane jest wprowadzanie kolejnych obostrzeń oraz podtrzymywanie dotychczasowych, wygląda na to, że co poniektóre zasady zostaną złagodzone.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Jakie zakazy przestaną obowiązywać?

Jak mówi Ministerstwo Zdrowia, wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia. I choć nie jest to dobrą informacją, to w zamian za to Polacy mogą liczyć także na złagodzenie pewnych zasad.

Obecnie  wprowadzono zakaz wywożenia respiratorów z naszego kraju – może okazać się, że niedługo będą one bardzo potrzebne w Polsce. Nie ma możliwości wywozu ani sprzedaży kardiomonitorów, które również mogą być niezbędne.

Zakaz obowiązuje do odwołania, lecz jeśli zajdą uzasadnione okoliczności, krajowy konsultant ds. anestezjologii lub wojewoda może uchylić zakazu.

Jest także kolejna zasada dla osób, które pracują za granicą – nie wszyscy będą musieli przejść obowiązkową kwarantannę po powrocie. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, osoby pracujące dla kluczowych inwestycji energetycznych, a także pracujące przy budowie rurociągu Baltic Pipe z Danii, nie będą musiały przechodzić kwarantanny.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Wszystko dlatego, że jeśli osoby te musiałyby przechodzić kwarantannę, prace byłyby spowolnione, a w konsekwencji mogłoby się okazać, że środki przeznaczone na inwestycję będą musiały trafić z powrotem do Unii Europejskiej. Inni Polacy pracujący za granicą muszą przejść kwarantannę po powrocie.

Dane Polaków na kwarantannie zostaną rozesłane do centrów krwiodawstwa, by zwiększyć bezpieczeństwo w pobieraniu oraz transporcie krwi do badań.

Przypomnij sobie o… NIEKTÓRE PRODUKTY Z WIELKANOCNEGO KOSZYCZKA BĘDĄ DUŻO DROŻSZE NIŻ W ZESZŁYM ROKU. ILE ZAPŁACIMY ZA JEGO ZAWARTOŚĆ

Jak informował portal Życie: DANIEL MARTYNIUK PO RAZ KOLEJNY ZŁAMAŁ PRAWO. CO MA NA SWOJĄ OBRONĘ? „ZAKAZY SĄ PO TO, ŻEBY JE ŁAMAĆ”

Portal Życie pisał również o… CO SZYKUJE DLA NAS POGODA NA WIELKANOC 2020? TAKICH ŚWIĄT SIĘ NIE SPODZIEWALIŚMY