Wielkanoc to czas szczególny, do którego wierni pieczołowicie przygotowują się już dużo wcześniej. Jedną z tradycji jest także szykowanie świątecznego koszyczka.

W tym zakresie czekają nas spore zmiany – zwyczajowo święcimy koszyczek przed śniadaniem, jednak w tym roku będzie zupełnie inaczej. Święcenie będzie się odbywało nie w kościele, a w domu, przy stole – wszystko przez koronawirusa.

Ponadto zaleca się, by nie odwiedzać rodzin – nie dość, że za taki wyjazd można dostać mandat, to jeszcze naraża się zdrowie i życie swoje, bliskich i wszystkich osób, które możemy spotkać, będąc potencjalnym zagrożeniem.

Jedno jest pewne – koszyczki wielkanocne tak czy inaczej pojawią się w większości polskich domów. Co do nich włożyć i ile będzie to kosztować?

Wielkanocny koszyczek. Źródło: Youtube
Wielkanocny koszyczek. Źródło: Youtube
Wielkanocny koszyczek. Źródło: Youtube

Ile będzie kosztować zawartość koszyczka wielkanocnego?

Jak podają analitycy, w tym roku koszyczek wielkanocny będzie kosztować o 4,3% więcej niż w 2019 roku. Co podrożało i jakie to będą kwoty?

Przeciętny koszyczek wielkanocny zawiera: 100 g kiełbasy, 2 jajka, 300 g chleba, 10 g soli, 40 g chrzanu, a także 100-gramowego czekoladowego zajączka.

Według analityków cena wędliny jest w tej chwili o 9,1% wyższa niż przed rokiem, w przypadku chleba to podwyżka o 4,7%, chrzan – 4,0%, zaś czekolada – 3,7%. Największe podwyżki objęły sól, gdyż, jak twierdzą specjaliści, będzie aż o 18,6% droższa niż rok temu.

Jest jednak pewien pozytyw – jajka staniały o 2,1% w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku.

Wielkanocny koszyczek. Źródło: Youtube
Wielkanocny koszyczek. Źródło: Youtube
Wielkanocny koszyczek. Źródło: Youtube

Uważa się, że jedną z przyczyn takiego obrotu spraw jest koronawirus, jednak z roku na rok koszty wyżywienia rosną, więc nie jest to zjawisko niezwykłe, a różnice te są tylko utrzymaniem tendencji wzrostowych.

Analitycy ostrzegają jednak, że nie wiadomo, ile będziemy płacić za jedzenie w następnych miesiącach – wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja związana z koronawirusem.

Przypomnij sobie o… CZY DOSTANIEMY MANDAT ZA WYJAZD DO RODZINY NA WIELKANOC? PRAWNICY I POLICJA UDZIELAJĄ WYJAŚNIEŃ

Jak informował portal Życie: PIERWSZE ZDJĘCIE DZIECKA JAROSŁAWA BIENIUKA I MARTYNY GLIWIŃSKIEJ. DO KOGO JEST PODOBNY MAŁY KAZIK

Portal Życie pisał również o… WICEMINISTER ZDROWIA PRZYPOMINA O ŚRODKACH OSTROŻNOŚCI W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA. CO DALEJ Z OBOWIĄZUJĄCYMI OBOSTRZENIAMI