Nowe regulacje dotyczące czynności dozwolonych oraz niedozwolonych w dobie pandemii koronawirusa wciąż budzą spore wątpliwości. Polacy nie do końca wiedzą, w jaki sposób interpretować część przepisów, nie mają pewności, za co grozi im mandat i co stwarza zagrożenie dla otoczenia.

Obowiązują ograniczenia dotyczące poruszania się, które, choć bywają lekceważone, są całkowicie zasadne i powinno się ich przestrzegać. Za niedostosowanie się do panujących zasad przewidziane są naprawdę wysokie kary.

Na początku koronawirus traktowany był przez część Polaków bardzo lekceważąco, drwiono, że jest tematem zastępczym dla mediów. Teraz, gdy pandemia coraz szybciej rozprzestrzenia się po Polsce, ludzie nie żartują sobie już z groźnego wirusa z Wuhan.

Czy można odwiedzić rodzinę w Wielkanoc?

Wśród wielu niewiadomych znalazło się między innymi pytanie, czy wolno przebywać na własnej działce – odpowiedzi udzielamy tutaj. Teraz, ze względu na fakt, że święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, na internetowych forach roi się od pytań, czy wolno nam wyjechać do rodziny na Wielkanoc, czy grozi za to mandat.

Czy dostaniemy mandat za wyjazd na Wielkanoc? Źródło: Youtube
Czy dostaniemy mandat za wyjazd na Wielkanoc? Źródło: Youtube
Czy dostaniemy mandat za wyjazd na Wielkanoc? Źródło: Youtube

Na to pytanie odpowiedziała apl. radc. Paulina Kondracka z Kancelarii Krzeszewski i Partnerzy. Jak mówi, za poruszanie się bez ważnego powodu można otrzymać grzywnę nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. A co z wyjazdem na Wielkanoc – do jakiej kategorii jest zaliczony?

- Z samochodów osobowych powinniśmy jedynie korzystać w niezbędnych sytuacjach - jadąc np. do sklepu, apteki, czy pracy. Biorąc pod uwagę te kryteria, wyjazd w odwiedziny na Święta Wielkanocne nie należy do niezbędnych czynności życia codziennego. Odwiedziny rodziny mogą być więc niewystarczającym powodem dla kontrolujących nas policjantów – uważa apl. radc. Paulina Kondracka.

Jak podkreśla, wszystko zależy od przypadku, a dokładniej od tego, jak uzasadnimy swoją podróż samochodem. Poruszać można się w sprawach zawodowych, do lekarza, na zakupy, na wolontariat związany z koronawirusem, a także w celach religijnych.

Czy dostaniemy mandat za wyjazd na Wielkanoc? Źródło: Youtube
Czy dostaniemy mandat za wyjazd na Wielkanoc? Źródło: Youtube
Czy dostaniemy mandat za wyjazd na Wielkanoc? Źródło: Youtube

Policja z kolei podkreśla, że mandat może zostać wypisany „zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenie czy kodeksem postępowania karnego”. Policja podkreśliła także, że tego typu odpowiedzi powinna udzielić Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Niezależnie od tego, czy grozi za to mandat – warto dobrze przemyśleć ewentualne spotkanie z rodziną. Może lepiej spędzić te święta osobno, by za rok móc spotkać się przy świątecznym stole w komplecie.

Przypomnij sobie o… BURMISTRZ STĄPORKOWA WPADŁA NA GENIALNY POMYSŁ. NIE WYOBRAŻA SOBIE WIELKANOCY BEZ ŚWIĘCENIA POKARMÓW. CO TAKIEGO ZAPROPONOWAŁA

Jak informował portal Życie: NADCHODZĄ KOLEJNE OGRANICZENIA ZWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM. JAK WPŁYNĄ NA NASZĄ CODZIENNOŚĆ

Portal Życie pisał również o… RZECZNIK MINISTERSTWA ZDROWIA, WOJCIECH ANDRUSIEWICZ WYJAWIA, CO TAKIEGO WKRÓTCE CZEKA WSZYSTKICH POLAKÓW. BĘDĄ KOLEJNE OBOSTRZENIA