Jak mówi staropolskie przysłowie „Bociek jest! Wiosny wiest”. Na Suwalszczyźnie pojawiły się pierwsze bociany. Czy oznacza to, że już w krótce doczekamy się wiosny?

Pierwsze bociany przyleciały do Polski

Choć w kalendarzu jeszcze astronomiczna zima, wszystko wskazuje na to, że wiosna przyjdzie szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Jak powszechnie wiadomo, bociany są zwiastunem wiosny, a te już się u nas pojawiły. Pierwsze z nich dotarły do Głuszyna na Suwalszczyźnie.

O tym, że bociany pojawiły się na Suwalszczyźnie poinformowała jedna z mieszkanek tamtejszego rejonu. Kobieta zadzwoniła do lokalnej rozgłośni radiowej „Radia 5” i opowiedziała o tym, co zobaczyła. Według jej opowieści, ptaki miały spacerować po jednym z pól w Głuszynie.

Kiedy spadnie śnieg, zwierzęta będą potrzebowały pomocy człowieka

Suwalszczyzna zwana jest biegunem zimna Polski. Jest to najzimniejsza cześć naszego państwa. Jak zdradza Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego (WPN), to aby bociany zimowały na Suwalszczyźnie jest niemożliwe. Prawdopodobnie zwierzę powróciło wcześniej lub zimowało w innej części Polski.

Jak zaznaczył Wojciech Misiukiewicz, kiedy Polskę przykryje śnieg, bocian będzie potrzebował opieki. Sam nie będzie w stanie znaleźć sobie pożywienia.

– Nie ma śniegu, więc na pewno znajdzie sobie pożywienie. Jeśli przyjdzie zima, będzie mu potrzebna pomoc człowieka – powiedział mężczyzna.