W 2019 roku w szpitalu w Zabrzu przeprowadzono operację, która wzbudziła uznanie na całym świecie. Pacjentem był 6-letni chłopiec.

Najlepsza operacja rekonstrukcyjna na świecie w 2019 roku

Zabieg przeprowadzono na bardzo mocno poparzonym 6-latku, chłopcu imieniem Tymon, w marcu 2019 roku. Jego obrażenia zmusiły lekarzy do jednoczesnego przeszczepu narządów szyi oraz szpiku.

Operacja spotkała się z ogromnym światowym uznaniem. Tytuł najlepszej operacji rekonstrukcyjnej na świecie w 2019 roku nadało jej American Society for Reconstructive Microsurgery.

Wspomniane towarzystwo liczy ok. 950 członków – najlepszych chirurgów rekonstrukcyjnych z całego świata. Jego przedstawiciele spotykają się raz do roku.

Podczas ostatniego zjazdu zdecydowali o przyznaniu tytułu właśnie zabiegowi z Zabrza. Nagrodę otrzymał szef zespołu oraz kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w oddziale Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, prof. Adam Maciejewski.

Dotychczas słynny lekarz otrzymał także stypendium im. Marko Godiny, dzięki czemu będzie mógł odwiedzić najlepsze ośrodki chirurgii rekonkstrukcyjnej na świecie.

- To zaszczyt i przyjemność być docenionym wśród tak znakomitego grona – amerykańskiego właściwie z nazwy, bo zrzesza chirurgów z całego świata. To nie byłoby możliwe bez wsparcia zespołu i ośrodka, którego jestem reprezentantem, a nie jedynie laureatem nagrody – zaznaczał prof. Maciejewski, który odebrał nagrodę.

Dodał, że dzięki stypendium nie dość, że będzie mógł obejrzeć najlepsze ośrodki, to jeszcze jako reprezentant zespołu może nawiązać cenne współprace.

Mały pacjent, Tymek, jest w trakcie rehabilitacji. Jak poinformował lekarz, zaczyna już mówić.

Operacja została przeprowadzona w Zabrzu przez lekarzy z gliwickiego Centrum Onkologii. Był to pierwszy na świecie zabieg obejmujący allogeniczną transplantację narządów szyi z transplantacją macierzystych komórek krwiotwórczych u dziecka.

Przypomnij sobie o… PROBOSZCZ NAKAZAŁ WIERNYM PROWADZENIE EWIDENCJI DATKÓW I ZBIERANIE PIENIĘDZY PO DOMACH. JAK TŁUMACZY SWÓJ POMYSŁ

Jak informował portal Życie: WYSOKOŚĆ EMERYTURY ZALEŻNA OD LICZBY DZIECI? POJAWIŁ SIĘ NOWY PROJEKT RZĄDU

Portal Życie pisał również o… FANI MARTWIĄ SIĘ O ZDROWIE AGNIESZKI CHYLIŃSKIEJ. ARTYSTKA ZNIKA W OCZACH