Dotychczasowy lider Platformy Obywatelskiej rezygnuje z jej kierownictwa. Grzegorz Schetyna oficjalnie ogłosił, że nie wystartuje w wyborach na szefa partii. Polityk nie zamierza ubiegać się o reelekcję. Jednocześnie poparł kandydaturę Tomasza Siemoniaka.

Schetyna podsumowywał swoją kadencję jako przewodniczącego PO i podziękował wszystkim członkom partii za współpracę. – Po czterech latach trudnej pracy zostawiam PO, zamykam ten etap. – Koniec kadencji to też początek nowej kadencji i chciałem powiedzieć, że po tych czterech latach trudnej pracy, kiedy zostawiam PO, zamykam ten etap, w którym PO jest w dużo lepszym stanie niż ta z 2015 i 2016 roku. Przychodzi czas na nowe wyzwania, nowych ludzi, nowy początek, nowy rozdział – powiedział lider PO.

Przypomniał również, że 25 stycznia odbędą się wybory na przewodniczącego PO na kolejną kadencję – Najlepszym kandydatem, który będzie liderem wielkiego projektu, który dla nas jest najważniejszy, dla PO, w tej następnej kadencji 2020-2024 będzie Tomasz Siemoniak – dodał Schetyna czym zapowiedział poparcie dla Siemoniaka w wewnętrznych wyborach w PO.

Siemoniak oświadczył, że zdecydował się kandydować na szefa PO – Moje doświadczenie, determinacja i energia przemawiają na korzyść tego, żeby kandydować – powiedział na konferencji.

– Uważam, że jeśli się jest w polityce to właśnie po to, żeby służyć innym, dlatego decyduję się na to kandydowanie, bo uważam, że moje doświadczenie, determinacja, energia, ale też doświadczenia państwowe przemawiają na korzyść tego, żeby kandydować.
– Platformie potrzeba nowej energii, nowej siły. Chciałbym, aby Platforma zeszła na poziom powiatowy, poziom regionalny – wygłosił.

Szefem sztabu Siemoniaka ma zostać poseł Arkadiusz Myrcha. Współprowadzić będzie ją z Joanną Kluzik-Rostkowską, a szefową Młodych Demokratów ma zostać Milena Kowalska, europoseł Andrzej Halicki i poseł Sławomir Neumann.

Zgodnie z grudniową uchwałą Rady Krajowej PO, pierwsza tura wyborów szefa Platformy odbędzie się 25 stycznia kiedy to zakończy się czteroletnia kadencja Schetyny jako szefa partii.

Następny przewodniczący, tak jak dotychczasowy lider wybrany zostanie w drodze głosowania korespondencyjnego, w którym prawo udziału będą mieli wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej. Ewentualna druga tura odbędzie się 8 lutego - zdecydowała w sobotę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, która zebrała się w przerwie obrad konwencji krajowej.

Dotąd wolę kandydowania ogłosili senator Bogdan Zdrojewski, przewodniczący klubu KO Borys Budka, posłanka Joanna Mucha oraz europoseł Bartosz Arłukowicz. Dwa miesiące temu swoją decyzję o rezygnacji ze startu w wyborach prezydenckich ogłosił były lider PO, Donald Tusk.

Warto sobie przypomnieć: PIS WYBRAŁO KANDYDATÓW NA MARSZAŁKÓW

Portal "Życie" pisał: JEDEN Z NAJBARDZIEJ ZNANYCH POSŁÓW PIS ZAPOWIADA O PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH W JEGO ŻYCIU. CHODZI O POWIEKSZENIE RODZINY

Portal "Życie" pisał również o: W 2020 ROKU POLACY BĘDĄ MUSIELI WYMIENIĆ DOKUEMNTY. MILIONY DOWODÓW OSOBISTYCH TRZEBA WYROBIĆ NA NOWO