Kancelaria Prezydencka RP przekazała informację, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym od 2020 roku wzrośnie akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe.

-„Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Zgodnie z nowelizacją stawki podatku akcyzowego będą wyższe o około 10 proc. w stosunku do dotychczas obowiązujących w odniesieniu do: napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich.

O ile podrożeją produkty?

Według szacunków resortu finansów wskutek podwyżki akcyzy na przykład półlitrowej puszka piwa (o ekstrakcie 12 st. Plato) może wzrosnąć o ok. 0,06 zł, a cena półlitrowej butelki wódki o ok. 1,4 zł.

Cena za wino o pojemności 0,75 l może podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l - o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l, mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł).

Ministerstwo Finansów obliczyło również, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 szt.) średnio o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć o ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Przypomnij sobie o… 11 lat temu pożegnaliśmy Macieja Kuronia. Do dziś wielu nie może zapomnieć o tym, co się zdarzyło tuż przed Bożym Narodzeniem

Jak informował portal Życie: NAJWYŻSZY CZAS WYGENEROWAĆ SWÓJ MIKRORACHUNEK. WAŻNE ZMIANY W ROZLICZENIACH PODATKOWYCH OD 1 STYCZNIA

Portal Życie pisał również o… ROKSANA WĘGIEL SIĘ CENI. ZAROBIŁA JUŻ NIEZŁĄ SUMKĘ