Urzędnicy Urzędu Skarbowego bez zapowiedzi będą odwiedzać osoby, które zalegają ze spłatą abonamentu RTV. Przypomnijmy, że to opłata obowiązkowa dla każdego, kto posiada telewizor i radio. Każdy sprzęt elektroniczny tego typu należy zarejestrować, w przeciwnym razie grożą nam wyższe opłaty.

Gazeta Wyborcza dotarła do czytelnika, który nigdy nie otrzymał żadnego wezwania do zapłaty z tytułu abonamentu RTV. a został obarczony karą za brak uregulowania płatności:

W ostatnim czasie otrzymałem zawiadomienie z urzędu skarbowego o zajęciu na kwotę 1921,24 zł tytułem „nieuiszczonej opłaty abonamentowej za używanie odbiornika” za okres ostatnich 5 lat wraz z odsetkami.

Mężczyzna został zawiadomiony o pobraniu od niego niemalże 2 tysięcy złotych z tytułu abonamentu za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego.

Skarbówka nałożyła na niego opłatę, mimo iż nigdy nie otrzymał nawet żadnego powiadomienia o nadaniu mu numeru użytkownika. Mężczyzna nie otrzymał również żadnego wezwania do zapłaty.

Okazało się, że kilka lat wcześniej mężczyzna wybudował dom. Nie zarejestrował przy tym jednak żadnego odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego. Urząd z góry założył, że taki sprzęt w tym domu się znajduje.

Oburzony czytelnik podkreśla, że Urząd Skarbowy postanowił wyegzekwować od niego pieniądze bez żadnego uprzedzenia:

To, że nie otrzymałem nigdy żadnego powiadomienia o nadaniu mi numeru użytkownika ani żadnego wezwania do zapłaty, też mnie specjalnie nie dziwi. Od razu egzekucja przez US.

Mężczyzna opowiedział o tej sytuacji swoim znajomym. Okazało się, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy aż trzech spośród dziewięciu z nich dostało do Skarbówki podobne pisma.

Ściągnięcie należności ominęło jednak te osoby, które posiadają zarejestrowane odbiorniki i świadomie nie płacą abonamentu. Dlaczego więc akurat tych troje otrzymało wezwania do zapłaty?

Problem w tym, że cała nasza trójka prowadzi działalność gospodarczą (jest wpisana do CEiDG), a pozostała szóstka – nie.

Wygląda na to, że Skarbówka wysyła wezwania do zapłaty z naliczanymi odsetkami do tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Czytelnik podkreśla, że to właśnie z tego powodu został obarczony dodatkową opłatą.

Portal "Życie" informuje także o... ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2020 ODCZUJĄ WSZYSCY PRACOWNICY. CHODZI RÓWNIEŻ O WYMIAR URLOPU

Na portalu "Życie" dowiesz się również... PILNA WIADOMOŚĆ OD SAMORZĄDÓW, NIE MA PIENIĘDZY NA PENSJE. CZY TO OZNACZA BRAK WYPŁAT TUŻ PRZED ŚWIĘTAMI

Warto sobie przypomnieć... PODANO NOWE STAWKI ABONAMENTU RTV. CO Z JEGO LIKWIDACJĄ