Jak się okazało, aktualnie w Kancelarii Prezydenta pracuje się nad nową ustawą o emeryturach stażowych. Według najnowszych informacji przysługiwałyby one po przepracowaniu określonej liczby lat. Obecnie mówi się, że dla kobiet jest to 35, a dla mężczyzn – 40 lat pracy.

- Prace nad projektem ewentualnej, przyszłej ustawy wprowadzającej emerytury stażowe znajdują się na wstępnym etapie koncepcyjnym, mającym na celu analizę aktualnego stanu prawnego oraz określenie skutków społecznych, gospodarczych, organizacyjnych, prawnych i finansowych nowych rozwiązań – mówiła przedstawicielka Kancelarii Prezydenta, Agnieszka Rylska-Tabaczyńska, w rozmowie z Business Insider.

Nie każdy jest jednak zadowolony z tego obrotu spraw. Ekonomiści alarmują, że w przypadku części osób będzie to oznaczało kolejne obniżenie wieku emerytalnego.

- Co ważniejsze jednak ta koncepcja świadczy o kompletnym niezrozumieniu, czym jest emerytura. Ona nie jest nagrodą za pracę, ale służy utrzymaniu określonego poziomu życia już po zakończeniu kariery zawodowej. Ważne jest więc nie to, ile się lat przepracowało, ale to, ile jeszcze lat będziemy żyć – mówi ekonomista, prof. Marek Góra.

Dodaje, że według zwolenników emerytury stażowej należy im się ona, bo pracowali już wiele lat, jednak, jak mówi, „nie po to zostało to wymyślone”.

Przede wszystkim będzie to jednak także obciążenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według obliczeń analityków z ZUS już w 2024 roku deficyt wyniesie od 44,1 do 85,77 mld zł. Tak złe prognozy spowodowane są odwróceniem reformy emerytalnej, powrotem do niższego wieku emerytalnego i zróżnicowaniem wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.

Przypomnij sobie o… METEOROLODZY JUŻ WIEDZĄ, CZY W ŚWIĘTA POPRÓSZY. POGODA DŁUGOTERMINOWA NA GRUDZIEŃ

Jak informował portal Życie: W TYM MIESIĄCU WIELU POLAKÓW OTRZYMA MNIEJSZĄ WYPŁATĘ. MOŻE BYĆ NAWET O 1000 ZŁ NIŻSZA NIŻ ZAZWYCZAJ

Portal Życie pisał również o… DNI WOLNE OD PRACY W 2020 ROKU. NA ILE WOLNEGO MOŻEMY LICZYĆ