W Ministerstwie Infrastruktury trwają właśnie prace nad nowym rozporządzeniem do ustawy przewidującej kary dla właścicieli samochód sprowadzonych z krajów UE, które nie zostały zarejestrowane w terminie.

Każdy używany samochód, który został sprowadzony z kraju UE, musi być zarejestrowany w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia. W przeciwnym wypadku jego nowemu właścicielowi grozi kara administracyjna w wysokości od 200 do 1000 zł.

Teraz resort zamierza uregulować kwestię ustalania daty sprowadzenia samochodu. W tej chwili informacja o przekroczeniu granicy nie jest nigdzie rejestrowana, zatem w dokumenty możemy wpisać dowolnie wybraną przez nas datę.

Ministerstwo Infrastruktury zamierza zobowiązać importerów do tego, by do dokumentu własności wpisywali datę sprowadzenia auta lub podawali ją w stosownym oświadczeniu.

Poświadczenie nieprawdy w takim dokumencie jest przestępstwem, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Wystarczy zatem, że nowy samochód zarejestruje kamera lub „życzliwy” sąsiad szepnie komuś słówko i nieuczciwy kupiec może trafić do więzienia.

Jednak kary będą nakładane również na posiadaczy samochodów już zarejestrowanych w Polsce. Chodzi o sytuacje, w których nie zgłoszą oni w terminie sprzedaży lub nabycia pojazdu. Prawo mówi bowiem jasno:

Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu (…)

Nowe prawo oznacza ogromne utrudnienia dla hurtowników, którzy sprowadzają setki pojazdów z krajów UE. Od stycznia 2020 każdy sprowadzony przez nich samochód musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni. Przy rejestracji muszą oni również wykupić ubezpieczenie OC.

Warto również wspomnieć, że nowe prawo pozostawia ogromne pole do nadużyć. Jeśli bowiem kupimy używane auto w 29 dniu od jego sprowadzenia, na rejestrację pojazdu pozostanie nam tylko jeden dzień. Karę zapłacimy nawet wtedy, gdy pojawią się problemy z uzyskaniem dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Tymczasem o wysokości samej kary decyduje starosta. Może być to kwota od 200 do 1000 zł. W przeciwieństwie do mandatu, nie można jej nie przyjąć. Nie można również zaskarżyć do sądu jej wysokości.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... PILNA WIADOMOŚĆ OD SAMORZĄDÓW, NIE MA PIENIĘDZY NA PENSJE. CZY TO OZNACZA BRAK WYPŁAT TUŻ PRZED ŚWIĘTAMI

Portal "Życie" informuje także... EDYTA GÓRNIAK MIAŁA JUŻ EGZAMIN NA PRAWO JAZDY. TAKIEGO WYNIKU SIĘ NIE SPODZIEWALIŚMY

Warto sobie przypomnieć... DOBRA WIADOMOŚĆ DLA POSIADACZY PRAWA JAZDY KATEGORII B. JAKIE DODATKOWE UPRAWNIENIA DAJE NAM DOKUMENT?