Z prognozy pogody wynika, że tegoroczna zima nie będzie należała do wyjątkowo mroźnych. Synoptycy podkreślają, że w święta Bożego Narodzenia na pewno nie zobaczymy śniegu.

Kierowcy mogą zatem zadawać sobie pytanie: Czy warto wymieniać opony, gdy nie zapowiada się na śnieg? W społeczeństwie panuje bowiem obiegowa opinia, że zimowe opony mają przewagę nad letnimi tylko wtedy, gdy droga jest oblodzona lub pokryta białym puchem.

Warto wspomnieć, że w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon w zależności od pory roku. Wielu kierowców decyduje się jednak na wymianę ogumienia, by lepiej zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Przyjęło się, że opony należy wymienić z letnich na zimowe, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Specjaliści podkreślają, że to właśnie wtedy różnica w mieszance między oponą letnią a zimową zyskuje największe znaczenie.

Synoptycy zapowiadają, że pierwsze oznaki zimy zobaczymy już na początku grudnia. W nadchodzącym tygodniu cały kraj pokryje się śniegiem, który jednak stopnieje w ciągu kilku dni.

Być może to właśnie pierwsze opady śniegu skłonią do zmiany ogumienia tych kierowców, którzy nie zrobili tego do tej pory. Warto bowiem przypomnieć, że z analiz przeprowadzonych przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wynika, iż rodzaj zastosowanych opon ma niebagatelne znaczenie dla drogi hamowania pojazdu.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego apeluje do kierowców, by nie czekali na śnieg i zmieniali opony kierując się temperaturą. W ten sposób zapewnią sobie i swoim bliskim znacznie większe bezpieczeństwo.

Badania przeprowadzone przez organizację dowodzą, że już przy 10 stopniach Celsjusza droga hamowania pojazdu poruszającego się z prędkością 80km/h na oponach zimowych jest o 3 metry krótsza, niż samochodu poruszającego się z tą samą prędkością na ogumieniu letnim.

Portal "Życie" informuje... ARKTYCZNA ZIMA U NASZYCH SĄSIADÓW. TEMPERATURY SIĘGAJĄ -50 STOPNI

Na portalu "Życie" dowiesz się również... CAŁA POLSKA POD ŚNIEGIEM, TO JUŻ NIEBAWEM. OTO NAJNOWSZA ZIMOWA MAPA POGODOWA

Warto sobie przypomnieć... ZMIANY W OZNACZENIACH OPON! TO POWINIEN WIEDZIEĆ KAŻDY KIEROWCA