Obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, planuje wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów spalinowych w obręb historycznego centrum Warszawy oraz na Trakt Królewski. Na razie nie wiadomo, od kiedy miałby on obowiązywać.

Podczas wywiadu dla „Super Expressu” prezydent Warszawy zaznaczał, że chce podjąć próbę oczyszczenia powietrza w stolicy. Jak na razie miasto zlikwidowało już 500 „kopciuchów”.

„Walki ze smogiem nie można jednak ograniczyć tylko do palenia w gospodarstwach domowych, bo oprócz węgla z palenisk są przecież także spaliny samochodowe” – podkreślił Rafał Trzaskowski.

„Pewnie nie unikniemy w przyszłości ograniczenia wjazdu do centrum. Przed nami poważna na ten temat dyskusja. Na razie od przyszłego roku podwyższamy opłaty za parkowanie, wprowadzamy bardziej restrykcyjną strefę parkowania w centrum miasta.”

„Chcemy też wprowadzić w przyszłości zakaz wjazdu samochodów spalinowych w obręb historycznego centrum stolicy i na Trakt Królewski. Zaczynamy od siebie i dlatego deklaruję, że na tym terenie wkrótce będą jeździły tylko niskoemisyjne autobusy” – mówił.

Ograniczenia wjazdu samochodów, szczególnie tych o silnikach wysokoprężnych, wprowadzane są już w wielu miejscach. Na taki krok zdecydowali się włodarze niektórych miast, m.in. Madrytu czy Berlina.

W Polsce na 1000 osób przypadają przeciętnie 653 samochody, co jest wysokim wynikiem na tle innych krajów Unii Europejskiej.

„Władze Warszawy są zainteresowane wdrożeniem systemu ograniczającego wjazd. To jest właściwie konieczność, bo stolica męczy się z powodu niezwykle dużego natłoku ruchu samochodowego. Nie może tego regulować cenami za parkowanie, bo one także zamrożone są w ustawie” – mówiła niegdyś Ewa Wolniewicz-Warska.

Co sądzicie o wprowadzeniu ograniczenia wjazdu aut do centrum Warszawy?

Przypomnij sobie o… WYCZEKIWANY POWRÓT SERIALU "RANCZO". NA PEWNO NIE ZOBACZYMY JUŻ BARDZO LUBIANEJ POSTACI

Jak informował portal Życie: LUKSUSOWA MARKA POJAWI SIĘ W ROSSMANNIE! KLIENCI KUPIĄ TANIEJ KULTOWE PRODUKTY

Portal Życie pisał również o… WAŻNE ZMIANY NA DROGACH. KIEROWCY BĘDĄ MOGLI KORZYSTAĆ Z BUSPASÓW. W JAKICH SYTUACJACH