Do Smoleńska wysłano polskich prokuratorów. Będą przeprowadzać oględziny wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku.

Tragedią ze Smoleńska w 2010 roku żyła cała Polska. Samolot Tu-154M rozbił się przed lotniskiem Siewiernyj. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski, Lech Kaczyński, oraz jego małżonka, Maria Kaczyńska.

Wśród ofiar było także wielu urzędników państwowych oraz dowódcy wojskowi. Lecieli do Katynia, by pojawić się na obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wrak samolotu jest przechowywany w hangarze na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj. Prokuratorzy będą go oglądać już po raz drugi w tym roku (poprzednio miało to miejsce w maju 2019). Na miejsce wysłano 8-osobowy zespół, podczas oględzin będą obecni przedstawiciele Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

Polscy śledczy będą na miejscu przez około tydzień. Nieznany jest zakres ich prac – podano do informacji, że będą to badania uzupełniające, o które prosili amerykańscy specjaliści współpracujący z polskimi organami ścigania.

Planuje się także wykonanie nowej dokumentacji przy pomocy dronów oraz trójwymiarowe skanowanie wraku samolotu i miejsca katastrofy.

Przyczyny katastrofy wciąż nie są znane. Polscy specjaliści poprosili o zgodę na oględziny także przez zagranicznych ekspertów, którzy zostali powołani w marcu bieżącego roku jako biegli do wydania interdyscyplinarnej opinii o przyczynach tragedii, jednak będą oni mogli przyjechać na miejsce dopiero wiosną.

Wygląda na to, że szykują się spore zmiany w rządzie. Pisaliśmy o tym: ZMIANY W RZĄDZIE PIS. DOTKNĄ RÓWNIEŻ ZBIGNIEWA ZIOBRO

Oto najważniejsze zasady, które pomogą Ci zachowywać się zawsze zgodnie z etykietą. CHCESZ WIEDZIEĆ, JAK SIĘ ZACHOWAĆ W KAŻDEJ SYTUACJI? OTO ZASADY SAVOIR-VIVRE, KTÓRE POWINIENEŚ ZNAĆ!

Martyna Piotrowska