Aż 40 milionów użytkowników smartfonów z Androidem pobrało aplikację stworzoną przez oszustów. Można było ją pobrać korzystając ze Sklepu Play. W rzeczywistości telefony i tablety stawały się częścią dużej sieci kontrolowanej przez izraelską firmę.

Według informacji podanych przez Wp.pl w ostatnim czasie wykryto nieprawidłowości związane z aplikacją klawiatura na Androida o nazwie „ai.type”. Obecnie jest już niedostępna w Google Play, ale zanim została usunięta pobrało ją ponad 40 milionów razy.

Na portalu Fobres pisano, że szkodliwa aplikacja stworzona przez izraelską firmę symuluje kliknięcia w reklamy, aby sztucznie generować zyski i przekazywać informacje o zainteresowaniach użytkownika do sieci reklamowych.

Niebezpieczne aplikacje na Androida

Mimo, że aplikacja jest już niedostępna w Sklepie Play, to nie oznacza, że zagrożenie minęło. Użytkownicy, którzy pobrali program muszą go samodzielnie usunąć. Co więcej w sieci wciąż można znaleźć podejrzaną aplikację w innych źródłach niż Google Play.

To nie jedyny przypadek niebezpiecznych aplikacji. W sklepie Androida często znajdywane są szkodliwe programy, które należy jak najszybciej usunąć ze smartfona. We wrześniu wykryto 172 takie aplikacje. Większość z nich wykorzystywana jest do natarczywego wyświetlania reklam.

Interesują Cię nowinki związane z aplikacjami na smartfona? Polecamy ten artykuł: TA DARMOWA APLIKACJA TO TOTALNY HIT! MASZ JUŻ JĄ NA SWOIM TELEFONIE?

Zastanawiasz się ile może zarabiać przeciętny obywatel Szwajcarii? Więcej dowiesz się tutaj: ILE PRZECIĘTNIE ZARABIA OBYWATEL SZWAJCARII? TA KWOTA ZWALA Z NÓG!

Patrycja Hampelska