Od kilku lat w polskich lasach obecny jest niespotykany wcześniej gatunek grzyba. Mowa o złotaku wysmukłym, zwanym też borowikiem amerykańskim. Ten gatunek jeszcze do niedawna spotykany był jedynie na wybrzeżu kraju. Teraz zapuszcza się coraz dalej w głąb Polski. Istnieją nawet obawy, że wyprze borowika szlachetnego.

Jak podaje Wirtualna Polska, złotak wysmukły coraz częściej ląduje w koszykach grzybiarzy i znajduje się go na coraz większych obszarach. Początkowo znany był przede wszystkim na północy Polski, gdzie pojawił się około 10 lat temu, dokąd przybył z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych .

Teraz borowik amerykański rozprzestrzenił się nawet na terenach znajdujących się 100 kilometrów od wybrzeża. Zbiera się go coraz częściej m.in. w okolicach Torunia. Z tego powodu Lasy Państwowe postanowiły opublikować charakterystykę tego grzyba, ponieważ otrzymują o niego coraz więcej zapytań.

– Kapelusz początkowo wypukły, nigdy niespłaszczający się całkowicie, osiąga średnicę 4-20 cm. Powierzchnia sucha i matowa, rudawa z charakterystyczną „falbanką” na krawędzi kapelusza. U młodych owocników kapelusz od ciemnobrązowego do cynamonowego. Od spodu jaskrawożółty do żółtozielonego – opisały złotaka Lasy Państwowe.

Z drugiej części charakterystyki możemy poznać więcej szczegółów: – Trzon 7-15 cm stosunkowy długi przypominający bardziej koźlarza niż borowika, żółty lub brzoskwiniowy, silnie bruzdowany z żłobkowaną powierzchnią. Miąższ ma odcień różowawy, barwa nie zmienia się pod wpływem utlenienia.

Borowik amerykański jest bardzo smacznym grzybem. Co więcej, jest mało wymagający i świetnie mikoryzuje z często występującą w Polsce sosną. Do tego obficie owocnikuje. Nie atakują go też muchówki czy błonkówki, które nie zdążyły się na nim na razie poznać.

Chociaż leśnicy nie są co do tego jeszcze pewni, to złotaka wysmukłego oskarża się o wypieranie z lasów naszego rodzimego borowika szlachetnego.

Jeśli jesteś zapalonym grzybiarzem, to na pewno chętnie to przeczytasz: CZY WIESZ, CO TO ZA GRZYB? JEGO HISTORIA BARDZO CIĘ ZASKOCZY!

Z kolei miłośnicy pomidorowej na pewno zainteresują się tym tematem: ZUPA POMIDOROWA – CZY ABY NA PEWNO ROBISZ JĄ DOBRZE?

Joanna Tec