Doczekaliśmy się nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Znajdą się wśród nich tzw. jazda na „suwak” i „korytarz życia”. Nowe przepisy wejdą w życie po 21 dniach od momentu ogłoszenia.

Sejm starej kadencji był niemal jednomyślny. Przyjęto zasady dotyczące tzw. jazdy na „suwak” i „korytarza życia”. 415 posłów opowiedziało się za nowelizację, dwóch wstrzymało się od głosu, a sześciu było przeciwnych.

Według pierwszych ustaleń przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 listopada, ale ze względu na przerwanie ostatniego zgromadzenia Sejmu termin został przesunięty.

Te zmiany mają pomóc pojazdom uprzywilejowanym dotrzeć do miejsca wypadku oraz poprawić płynność w zakorkowanych miejscach. Przepisy określają, jak należy tworzyć tzw. korytarz życia.

Osoby jadące lewym pasem będą zobowiązane do zjechania maksymalnie w lewo, a z pozostałych pasów – jak najbliżej prawej krawędzi.

Jazda na „suwak” to inaczej mówiąc wpuszczanie po jednym samochodzie z każdej strony przy zwężeniach jezdni. Oznacza to, że kierowca, który jedzie kontynuowanym pasem ruchu drogowego, będzie musiał ustąpić pierwszeństwa samochodom, których pas się kończy.

Według uchwalonych zmian jazda na „suwak” powinna odbywać się naprzemiennie i pojedynczo, tak, by ruch był płynny.

Polecamy również: O NICH BĘDZIE GŁOŚNO W SEJMIE! OTO „MŁODE WILKI” NOWEJ KADENCJI!

Na portalu Życie pisaliśmy także o: ZMIANY W EGZAMINACH NA PRAWO JAZDY! CO NOWEGO CZEKA NA KURSANTÓW?

Źródło: „wp.pl”