„Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” – tak brzmi hasło kampanii, mającej na celu kontrole samochodowe, w wyniku których sprawdzane jest prawidłowe zamontowanie żarówek oraz ustawienie lamp. Okazuje się, że wielu z nas ma z tym duży problem. Niestety, taki błąd może kosztować nawet 500 zł mandatu!

500 zł mandatu i utrata dowodu rejestracyjnego tyle może kosztować nas nieprawidłowe ustawienie lamp bądź zamontowanie złych żarówek. Co więcej, szczególną uwagę należy zwrócić na zestawy LED, bo to zazwyczaj one są przyczyną niepomyślnego zaliczenia testu kontrolnego.

Podinsp.Komendy Głównej Policji, Radosław Kobryś, w rozmowie z TVN Turbo, ostrzega, że żarówek ledowych nie powinno się używać na drogach publicznych. Mianowicie, może to spowodować „niekompatybilność światła z reflektorem”.

Dodatkowo, eksperci wyjaśniają, że często źle dobrane żarówki oślepiają kierowców, co stanowi realne zagrożenie na drodze. Ponadto, ledowe zamienniki tradycyjnych halogenów pogarszają widoczność i nie są wcale tak skuteczne, za jakie je się uważa.

Mimo tego, że zwiększają atrakcyjność samochodu oraz są trwalsze od zwykłych żarówek nie warto ulegać od razu modzie na takie zestawy. Najpierw koniecznie trzeba porozmawiać z ekspertem, który odpowiednio dobierze zestaw lamp do naszego pojazdu.

Aby się przekonać, czy nasze samochody posiadają prawidłowo dobrane lampy, warto też wybrać się na bezpłatne kontrole, organizowane przez Instytut Transportu Samochodowego.

Sprawdź, o czym jeszcze powinieneś pamiętać, by uniknąć mandatów: DLACZEGO WARTO PAMIĘTAĆ O WAŻNOŚCI UBEZPIECZENIA OC? OD NOWEGO ROKU KARY MAJĄ WZROSNĄĆ!

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w najpopularniejszych programach rozrywkowych? Przeczytaj ten artykuł: CO UKRYWAŁA UCZESTNICZKA PROGRAMU „ROLNIK SZUKA ŻONY”? ROZCZAROWANY ROLNIK KOMENTUJE

Weronika Wojciechowska