Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC rosną! Mateusz Żuchowski, dziennikarz WP Moto tłumaczy w programie „Money. To się liczy”, z jakiego powodu mają nastąpić zmiany.

Przygotowując się do sezonu zimowego warto przy okazji sprawdzić ważność ubezpieczenia OC. Aktualnie za brak polisy przyznawane są dość wysokie kary. Okazuje się, że wkrótce kwoty te mają ponownie wzrosnąć!

Z jakiego powodu mają nastąpić podwyżki kar za brak ubezpieczenia OC?

Obecnie kara za brak ubezpieczenia OC wynosi 4500 złotych, co jest równowartością dwukrotnego podstawowego wynagrodzenia. Okazuje się, że od 1 stycznia ma ona wynosić już 5200 złotych. Ma to związek z podwyższeniem płac minimalnych.

Co więcej pojawił się pomysł, aby pensja minimalna różniła się w zależności od danego regionu. Oznacza to, że wysokość kary za brak polisy może mieć ścisły związek z miejscem zamieszkania.

Pensja minimalna różna w danym regionach. Pojawił się pomysł, żeby wysokość kary była zależna od średniej pensji minimalnej w danym regionie.

Wzrost płacy minimalnej ma duży wpływ na wiele aspektów życia

Wychodzi na to, że wzrost płac minimalnych ma wpływ ma duży wpływ na wiele spraw w życiu, w tym również związanych z motoryzacją. Przede wszystkim duże przełożenie będzie miał na kary związane z brakiem ważnego ubezpieczenia OC. To jednak nie wszystko!

„To pokazuje na jak wiele spraw życia wpływa wzrost płacy minimalnej. Również na kary za brak opłaty w parkometrze. Są pomysły, by było to 10 proc. najniższego wynagrodzenia, a przypomnijmy – obecnie jest to 50 zł.”

Idąc tym tropem kara za brak opłaty w parkometrze ma wzrosnąć z 50 złotych do 250 złotych. To jednak nic w porównaniu do tego, co może stać się w ciągu kilka lat. Opłata za brak świstka może wynieść aż 400 złotych!

Wyższe ubezpieczenie dziecka za brak szczepień? Pisaliśmy o tym tutaj: NIE SZCZEPISZ DZIECKA? PŁAĆ WYŻSZE UBEZPIECZENIE. POMYSŁ LEKARZY I PRAWNIKÓW

Wkrótce zostaną wprowadzone nowe podatki. Więcej dowiesz się w artykule: POLACY ZAPŁACĄ WIĘCEJ. AŻ 40 NOWYCH PODATKÓW!

Patrycja Hampelska