Leki mogą zniknąć z aptek. Coraz trudniej będą dostępne nie tylko w Polsce, ale i w innych państwach europejskich. 

Jak informuje portal biznes.info.pl twardy brexit grozi niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld funtów szterlingów w półrocznej perspektywie.

– “Opcja „no-deal” grozi Europie niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld funtów szterlingów w półrocznej perspektywie. Dlatego też wiele europejskich firm, podobnie jak brytyjskich, zdecydowało się na powiększenie zapasów zagrożonych niedoborami leków, a rządy opracowały plany zastąpienia ich zamiennikami” – informuje Tygodnik Gospodarczy PIE.

Niedobór leków będzie dotyczył także Polskę. Tylko w 2018 roku z Wielkiej Brytanii do Polski importowano leki, których koszt wynosił 275 mln funtów.

Jak informuje portal businessinsider.pl, gdyby doszło do brexitu w Polsce, to kraj „byłby narażony na niedobory o wartości 28-41 mln funtów (135-205 mln zł)”.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ograniczałoby przepływ towarów przez kanał La Manche „nawet o 40-60 proc. i stan ten utrzymywałby się przez 6 miesięcy” – poinformowało PIE.

– “Przyjmując wspomniane wyżej oszacowanie natychmiastowego ograniczenia rozmiaru handlu o 40-60 proc., liniowy powrót do dzisiejszych wartości przez założone sześć miesięcy, a także biorąc pod uwagę, że w 2018 r.

Wielka Brytania importowała z krajów UE leki o łącznej wartości 17,7 mld funtów oszacować można, że opcja wyjścia bez umowy spowodowałaby w Wielkiej Brytanii przez pierwsze pół roku niedobór leków o łącznej wartości 1,8-2,7 mld funtów” – informuje portal businessinsider.pl.

Dowiedz się więcej o świadczeniach dla emerytów i rencistów tutaj: JEDNAK NIE BĘDZIE PODWYŻEK DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW? ZASKAKUJĄCE INFORMACJE!

Więcej informacji o reformach możesz przeczytać tutaj: MARCIN MELLER KRYTYKUJE PROJEKT REFORMY SZKOLNICTWA PIS: DYREKTORKA MOJEJ SZKOŁY POSZŁABY SIEDZIEĆ

Jana Slinkina