Zdobycie przez Olgę Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla, zamiast wzbudzić powszechną radość, spowodował sporo kontrowersji. Jedna z opinii głosi, że ambasada w Szwecji niemal nie zauważyła faktu, że Polka została uhorowana taką nagrodą.

Polska nie ma swojej ambasady w stolicy Szwecji, Sztokholmie od blisko półtora roku. 30 czerwca 2018 roku funkcję tę przestał pełnić Wiesław Tarka, który miał mieć spore powiązania z Prawem i Sprawiedliwością. Opinie głosiły, że był bardzo samodzielnym, chcącym działać jedynie według własnych zasad ambasadorem, przez co nie pasował do układu „dobrej zmiany”. Z tego powodu Polska pozostaje w Szwecji bez ambasady.

Kilka miesięcy później pozytywną opinię w kontekście objęcia tej funkcji otrzymała Karolina Ostrzyniewska, ale ostatecznie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zrezygnowało z jej kandydatury. Polska społeczność w Szwecji spekulowała wówczas, że prezydent Andrzej Duda nie podpisał nominacji ambasadorskiej, ponieważ miał swojego własnego kandydata na to stanowisko. Nie zmienia tego nawet fakt, że w grudniu dojdzie do Tygodnia Nobla w Sztokholmie, w trakcie którego Tokarczuk będzie odbierać nagrodę.

Co w takiej sytuacji? Media spekulują, że zamiast polskiej ambasady, laureatka Nagrody Nobla będzie mogła liczyć na podlegający MSZ-owi Instytut Polski w Sztokholmie. Nie panuje w nim tzw. bezkrólewie, ale z drugiej strony, jego zarządcą jest fachowiec od.. żużla. Paweł Ruszkiewicz, bo o nim mowa, stanowisko dyrektora objął w 2018 roku. Dotychczas był komentatorem żużla w stacji Canal+, ponadto promował odmianę tego sportu na lodzie, ale z kulturą nie miał nic wspólnego.

– To się powinno dziać od razu. Instytut powinien dzwonić, organizować, pisać – to oczywiste. W tym momencie Olga jest naszym najlepszym „towarem eksportowym” w kulturze i Polska powinna to wykorzystać – powiedziała Agata Grenda, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, która straciła swoje stanowisko po wejściu w życie ,,dobrej zmiany”.

Zobacz także: DAŁA WOLNY WYBÓR DZIECKU. TOKARCZUK NIE OCHRZCIŁA SYNA I WCALE TEGO NIE ŻAŁUJE

Pisaliśmy również o: PROROCZE SŁOWA KORY. WOKALISTKA PRZEWIDZIAŁA NOBLA DLA TOKARCZUK

Źródło: „NaTemat.pl”