Polska Fundacja Muzyczna przekazała smutne informacje. W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Polski kompozytor od dłuższego czasu mierzył się z poważaną chorobą. Jego muzyka do filmu "Marzyciel" została nagrodzona Oscarem. Jego śmierć to niepowetowana strata nie tylko dla polskiej, ale i światowej kultury.

Odszedł Jan A.P. Kaczmarek

We wtorek 21 maja zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Jak przypomina portal "Interia", Kaczmarek światową sławę zyskał jako kompozytor muzyki filmowej. Stworzone przez niego kompozycje mogliśmy usłyszeć w najbardziej znanych hollywoodzkich produkcjach. Skomponowana przez niego muzyka pojawiła się w ponad 50 produkcjach filmowych. Były to zarówno filmy długometrażowe, jak i dokumenty.

Styl Kaczmarka był wyjątkowy i rozpoznawalny. Doceniali go nie tylko fani jego twórczości, ale także i krytycy, o czym wymownie świadczą liczne nagrody, jakie otrzymał. Do najbardziej cenionych dzieł Jana A.P. Kaczmarka są ścieżki dźwiękowe do "Miasta Bogów", "Gry pozorów", "Hidalgo" czy "Marzyciela".

To właśnie ostatni z wymienionych filmów przyniósł Janowi A.P. Kaczmarkowi statuetkę Oscara. Trafiła ona w jego ręce w 2005 roku."To oczywiście ogromne emocje i duże wzruszenie, bo kiedy się wchodzi na scenę, ma się tę statuetkę w ręku, a z drugiej strony siedzą najznakomitsi ludzie z filmu, to dopada człowieka świadomość, że coś się jednak wydarzyło" - mówił o Oscarze Kaczmarek w rozmowie z PAP.

Jan A.P. Kaczmarek/YouTube @Polskie Radio
Jan A.P. Kaczmarek/YouTube @Polskie Radio
Jan A.P. Kaczmarek/YouTube @Polskie Radio

Poruszające słowa żony Jana A.P. Kaczmarka

Jan A.P. Kaczmarek od wielu lat zmagał się z poważną na MSA (zanik wieloukładowy), który jest poważnym schorzeniem neurologicznym. Artysta miał problemy z samodzielnym poruszaniem się. Konsekwencją choroby jest niewydolność płuc. Jego żona za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej przekazała, że była z nim do końca.

"Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami...Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - napisała w poruszających słowach.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom zmarłego artysty składamy wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Skandal na SOR-ze. Personel nie zauważył, że nie żyje jedna z pacjentek. Jak to możliwe

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Joanna Opozda w ogniu krytyki. Jej ubiór na Komunię Świętą wywołał prawdziwą burzę

O tym się mówi: Smutne wieści o Zbigniewie Ziobro. Były minister sprawiedliwości czeka na kolejną operację