Jak informuje portal "Super Express", w wieku 83. lat zmarł Jan Nowicki. Wybitny aktor odszedł w swoim domu nad ranem w środę 7 grudnia. W historii polskiej kultury zapisał się nie tylko kultowymi rolami, ale także jako pisarz, poeta i felietonista.

Nie żyje Jan Nowicki

W dorobku artystycznym Jana Nowickiego znajduje się wiele ról filmowych i teatralnych. Przełomem w jego karierze była rola w filmie "Wielki Szu", którą na stałe zapisał się w historii polskiego kina. Był jednak nie tylko aktorem, ale także pisarzem, poetą i felietonistą. Był również ojcem, choć jak sam mówił, nie najlepszym.

Aktor doczekał się dwójki dzieci: syna Łukasza, który współpracuje z TVP, a także córki Sajany, która na co dzień mieszka w Niemczech. Wielokrotnie podkreślał, że nie zamierza swoim dzieciom pozostawić nic w spadku, bo był zdania, że powinny same na siebie zarobić.

"Jestem zdania, że głupotą jest oddawanie w prezencie całego dorobku życia bliskim. Stary człowiek powinien zaszaleć w Monte Carlo i z fasonem wszystko stracić. A młody niech pracuje na swoje" - powiedział w jednym z wywiadów.

Kim był Jan Nowicki?

Jan Nowicki urodził się w 5 listopada 1939 w Kowalu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, gdzie późnej wrócił jako wykładowca, obejmując również stanowisko prodziekana Wydziału Aktorskiego.

Jego debiut teatralny miał miejsce w 1964 roku w krakowskim Teatrze Starym. Wystąpił wówczas w przedstawieniu "Zaproszenie do Zamku". Jego przygoda z krakowskim teatrem trwała aż przez 3 dekady. Na swoim koncie ma wiele ról teatralnych, które już na zawsze zapisały się w historii: Stawrogina w "Biesach", czy Rogożyna w "Nastazji Filipownej".

Ogromną popularność przyniosła mu rola w filmie "Wielki Szu", gdzie wcielał się w postać oszusta karcianego. Młodsze pokolenia mogą kojarzyć go z ról w takich produkcjach, jak "Fenomen", "Sztos 2", "Pokaż kotku, co masz w środku", a także serialach "Magda M.", "Egzamin z życia", czy "Apetyt na miłość".

Jan Nowicki/YouTube @Kanał Sportowy
Jan Nowicki/YouTube @Kanał Sportowy
Jan Nowicki/YouTube @Kanał Sportowy

Przed kilkoma laty Jan Nowicki zdecydował się zakończyć swoją karierę aktorską, tłumacząc to problemami z pamięcią.

A wy, którą rolę Jana Nowickiego zapamiętacie najbardziej?

To też może cię zainteresować: Duchowni ruszają na Kolędę. Ile Polacy zdecydują się złożyć w ofierze w czasie tej wizyty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zapadła decyzja sądu. Senior straci dorobek trzech ostatnich dekad. O co dokładnie chodzi

O tym się mówi: Krzysztof Ibisz opowiedział o swojej współpracy ze stacją Polsat. Mówił również o pieniądzach