Nieszczęścia nie opuszczają brytyjskiej rodziny królewskiej - niedawno zmagała się ona z kryzysem wywołanym rezygnacją księcia Harry'ego z pełnienia swoich oficjalnych funkcji. Największy dramat spotkał ją jednak 31 sierpnia 1997 roku, kiedy to księżna Diana osierociła swoich synów, ginąc w tragicznym wypadku samochodowym. William i Harry mieli wtedy odpowiednio 15 i 12 lat. Jednak pomimo młodego wówczas wieku, nie zapomnieli o tak wielkiej stracie.

Księżna Diana z mężem Karolem oraz synami
Księżna Diana z mężem Karolem oraz synami

Książęta wydały oficjalne oświadczenie

Śmierć Diany nie pozostawiła w żałobie jedynie królewskiej rodziny, ale wszystkich Brytyjczyków. W związku z tym, 3 dni przed 23. rocznicą śmierci księżnej, jej synowie wydali wspólne oświadczenie w sprawie tragicznie zmarłej matki.

W Londynie znajdziemy miejsca i obiekty nazwane imieniem Diany (m.in. fontanna pamięci w Hyde Parku, pasaż, ogrody pamięci, plac zabaw); nie powstał jeszcze jednak pomnik w formie posągu przedstawiającego samą księżną. To właśnie tym postanowili zająć się William i Harry.

Pomnik stanie przy pałacu Kensington już w przyszłym roku

Plany stworzenia posągu miały swoje początki jeszcze w roku 2017, przed przypadającą wówczas 20. rocznicą tragicznego wypadku. W zrealizowaniu projektu przeszkodziła jednak pandemia koronawirusa.

Ogrody pałacu Kensington
Ogrody pałacu Kensington

Pałac Kensington był zamieszkiwany przez Dianę zarówno w czasie małżeństwa z Karolem, jak i już po rozwodzie. Teraz stanowi on rezydencję księcia Williama i jego żony Kate. To właśnie w ogrodzie na tyłach tego pałacu stanie pomnik zmarłej księżnej. Planowane ustawienie posągu ma mieć miejsce 1 lipca 2021 roku, w dzień 60. urodzin Diany. Jego twórcą będzie rzeźbiarz Ian Rank-Broadley, który stworzył m.in. portrety królowej Elżbiety II, znajdujące się obecnie na wszystkich brytyjskich monetach.

Ta wyjątkowa statua ma zaznaczyć nieporównywalny wpływ księżnej na ludzi w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Zobacz także: Kilkumiesięczna dziewczynka w oknie życia. Przy dziecku pozostawiono list

Jak informował portal Życie: Nowy minister zdrowia wprowadził ważną zmianę. Dotyczy ona wszystkich Polaków i już od dziś wchodzi w życie

Może cię zainteresować również: 8-letnia dziewczynka, urodzona bez nóg, zaskoczyła wszystkich i została gimnastyczką. Niesamowita historia