Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. To oznacza, że laureatka nagrody Nobla kończy dzisiaj 58 lat.

Kariera Olgi Tokarczuk

Słynna pisarka przyszła na świat dokładnie 58 lat temu w Sulechowie. Jest osobą, którą miłośnicy czytania znają już od lat.

Pierwsze opowiadania zaczęła wydawać już w 1979 roku w piśmie „Na przełaj”. Posługiwała się tam pseudonimem „Natasza Borodin”.

Swoją pierwszą powieść, „Podróż ludzi Księgi”, wydała w 1993 roku. Już wtedy została doceniona – zdobyła nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Jej dzieła doczekały się wielu ekranizacji – najgłośniejszą z nich był „Pokot”, który został wyreżyserowany na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Do października 2019 roku książki Olgi Tokarczuk zostały przetłumaczone 193 razy, a w najbliższym czasie planowana jest publikacja kolejnych 12.

Życie prywatne Olgi Tokarczuk

Laureatka nagrody Nobla prywatnie jest aktywistką. Przyłącza się do działań organizacji walczących o prawa zwierząt, równouprawnienie, ochronę środowiska.

Olga Tokarczuk jest osobą o otwartych poglądach. Regularnie bywa na marszach równości, jest także feministką.

Przez swoje poglądy często spotyka się z krytyką ze strony osób o konserwatywnych oraz prawicowych poglądach.

Noblistka skończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów w ramach wolontariatu podejmowała się opieki nad osobami, które borykały się z problemami psychicznymi.

Wielką inspiracją dla jej dzieł były prace Carla Junga. Po skończeniu studiów przez pewien czas piastowała stanowisko psychoterapeuty w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.

Olga Tokarczuk ma syna, Zbigniewa. Obecnie jest żoną Grzegorza Zygadło. Para mieszka we Wrocławiu.

Z okazji urodzin życzymy naszej noblistce wszystkiego najlepszego oraz kolejnych sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym!

Przypomnij sobie o… CZY TO KONIEC 500 PLUS JAKIE ZNAMY? RZĄD CHCE ZMIENIĆ WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA. KTO DOSTANIE MNIEJ PIENIĘDZY

Jak informował portal Życie: PAMIĘTACIE JESZCZE PIERWSZE BAJKI W TV? TO BYŁY CZASY. A CO OGLĄDAJĄ DZISIAJ NAJMŁODSI

Portal Życie pisał również o… MĄŻ OLGI TOKARCZUK OPOWIADA, JAK WYGLĄDA ŻYCIE Z NOBLISTKĄ. "CZASEM ZASTANAWIAMY SIĘ, CZY NIE POWINNIŚMY SPRÓBOWAĆ JAKIEJŚ TERAPII."