W sobotę 21 listopada odbyła się konferencja prasowa, na której Mateusz Morawiecki przedstawił nowe dane, rozporządzenia i obostrzenia.

Jak informuje premier, została podjęta decyzja o otwarciu galerii handlowych oraz sklepów, jednak będą musiały przestrzegać zasad bezpieczeństwa i obostrzeń.

Premier poinformował także o przedłużonym nauczaniu zdalnym oraz przeniesieniu ferii zimowych na jeden termin, do połowy stycznia.

Zostały sporządzenie trzy projekty w sprawie ograniczeń w związku z obecną sytuacją pandemiczną . Dotyczą:

 tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
 etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
 kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Pierwszy etap odpowiedzialności – od 28 listopada do 27 grudnia uwzględnia głównie otwarcie sklepów i galerii handlowych wraz z odpowiednimi zasadami bezpieczeństwa. W sklepach będzie obowiązywał limit osób – 1 osoba na 15m2. Obowiązuje także nakaz zakrywania ust i nosa.

źródło: onet.pl

Kolejną zmianą jest kwestia ferii zimowych – przerwa będzie w jednym terminie, od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

Zasady pojawiły się także w przemieszczaniu się: należy zachowywać dystans 1,5 m od innych i ograniczone ma być przemieszczanie się dzieci i młodzieży do 16.roku życia w godzinach 8.00- 16.00 od poniedziałku do piątku. Mogą się wtedy poruszać tylko z opiekunami lub rodzicami.

Zostaje dalej zawieszona działalność wydarzeń kulturalnych oraz kin.

Kwestia komunikacji miejskiej i transportu - Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
 50% liczby miejsc siedzących, albo
 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Może cię zainteresować:Premier nie wyklucza wprowadzenia kontrowersyjnego obostrzenia w Święta. Czy rząd zamknie nas w domach na Boże Narodzenie

W tym tygodniu:2021 rok będzie bardzo zły dla całego świata? Te słowa o przyszłości budzą prawdziwy niepokój