Premier poinformował, że już za tydzień, 28. listopada, wszystkie sklepy i galerie handlowe będą mogły w pełni wznowić swoją działalność pod warunkiem zachowania zasad najwyższego reżimu sanitarnego. Sklepy nie stosujące się do zasad Sanepidu będą zamykane. To jednak jedyne dobre informacje przekazane przez premiera. W przypadku placówek kultury, lokali gastronomicznych, siłowni oraz klubów fitness obostrzenia zostaną utrzymane do 27. grudnia. Jest to także termin, do którego przedłużono nauczalnie zdalne obejmujące wszystkich uczniów.

Źródło: screen Youtube DASKALOGIANNIS
W tym roku rząd może nam zabronić świątecznych podróży; Źródło: screen Youtube DASKALOGIANNIS

Czy w okresie świąt Bożego Narodzenia może zostać wprowadzony zakaz przemieszczania się? Nie wykluczył tego premier Mateusz Morawiecki, podczas ogłaszania nowych zasad walki z epidemią koronawirusa.

Mateusz Morawiecki apelował do Polaków, aby w okresie bożonarodzeniowym ograniczyli do minimum kontakty międzyludzkie oraz międzymiastowe podróże. Podkreślał, że od tego jak będziemy się zachowywać zależą kolejne wprowadzane obostrzenia. Przestrzegał, że jeśli Polacy zdecydują się nie spędzać Świąt w domach i ruszą w odwiedziny po całym kraju, rząd posunie się nawet do wporwadzenia zakazu przemieszczania się po Polsce. Morawiecki zaznaczył, że rząd pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które pozwoliłyby ograniczyć możliwość podróżowania po kraju.

Źródło: screen Youtube Jolanta Koselska
Czy zakaz przemieszczania się obejmie także św. Mikołaja?; Źródło: screen Youtube Jolanta Koselska

Szefa rządu popiera wicepremier Jarosław Gowin, który przekonuje, żeby tegoroczne Boże Narodzenia spędzać w kameralnym gronie najbliższych i zaniechać świątecznych odwiedzin krewnych i przyjaciół. Podkreślił, że w tym roku czas świąt będzie nietylko czasem nadziei ale i wielkiego testu dla Polaków- cytuje portal Nasze Miasto.

Premier zachęcał do walki z pandemią przekonując, że każdy z nas ma ku temu warunki i broń, którą są dyscyplina, solidarność i przestrzeganie zasad sanitarnych. Szef rządu zapowiedział, że prawdopodobnie za około 100 dni pojawi się szczepionka na COVID-19, która pozwoli na przerwanie łańcucha zakażeń- do tego czasu musimy wykazać się solidarnością.

O tym pisaliśmy ostatnio: Aktywna Warszawa na pomoc jeżom. Powstanie dla nich swoiste osiedle

To może Cię zainteresować: Ten produkt rozjaśni i wzmocni paznokcie. Znajduje się w każdym domu. Co to takiego

Warto wiedzieć: Jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia? Ekspert nie ma złudzeń i zdradził co nas czeka