Arcybiskup Marek Jędraszewski wydał dekret w związku z aktualną sytuacją epidemiczną i nowymi obostrzeniami. Od soboty, 17.10. bowiem, Kraków i część Małopolski znajduje się w strefie czerwonej. W dekrecie metropolita krakowski nie tylko udziela dyspensy od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy, ale także sugeruje by, tam gdzie to możliwe, przywrócić lub kontynuować transmisje nabożeństw.

Również w strefie żółtej obowiązują obostrzenia w kwestii uroczystości religijnych jak jedna osoba na 4 metry kwadratowe, natomiast w strefie czerwonej limit to jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Bez zmian pozostaje nakaz zakrywania nosa i ust w kościele.

Metropolita krakowski w dekrecie wskazuje, że o poinformowanie o jego treści i obostrzeniach powinni poinformować wiernych proboszczowie parafii. Zawiera on także informacje o sposobie przyjmowania komunii świetej: "Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii". Brak natomiast zmian co do spowiadania się. Konfesjonały są na to przygotowane i mają odpowiednie folie ochronne poddawane częstej dezynfekcji.

Może cię zainteresować:Monika Mrozowska w czwartej ciąży. Zdradza co robić, by czuć się dobrze pomimo wieku

W tym tygodniu także: Ministerstwo zdrowia przekazało ważny komunikat. Dotyczy on milionów Polaków. O co chodzi