Z okazji Dnia Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa został uruchomiony dzwon gwałtowny, który zabił we wtorek 8 września o godzinie 17:30 po ponad 50 latach przerwy.
Jaką funkcję ma ten dzwon?
Dzwon gwałtowny w Krakowie od kilkuset lat ogłaszał ważne wydarzenia takie jak nadciagające niebezpieczeństwo.
Około 1378 roku umieszczono go na hejnalicy kościoła Mariackiego, a trzy wieki później przeniesiono go do wieży ratusza gdzie pełnił rolę cymbała zegarowego.
Dzwon po kilkudziesięciu latach milczenia, odzyskał swoją funkcję, a jego dźwięk będzie towarzyszył miastu podczas ważnych wydarzeń takich jak świętowanie dziedzictwa kulturowego miasta.
„Bogate dziedzictwo kulturowe naszego miasta – zarówno to materialne, jak i niematerialne, które reprezentuje wracający po dekadach milczenia dźwięk dzwonu z Wieży Ratuszowej, jest bezcenne, warte codziennej uwagi i troski” – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
Wrzesień jest istotnym czasem dla Krakowa. 8 września obchodziliśmy Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa, a 12 września będziemy świętować rocznicę umieszczenia zabytkowego centrum miasta na liście UNESCO.
To też może cię zainteresować: Kraków: zdarzenie z udziałem psów na Plantach. Jeden z nich odszedł. KTOZ apeluje o pomoc w znalezieniu właściciela agresywnych zwierząt
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Kraków: zakażenia koronawirusem w kolejnym zakonie. Kilkadziesiąt sióstr otrzymało pozytywny wynik testu. Sanepid sprawdza z kim miały kontakt
O tym się mówi: Kraków: kierowców czekają utrudnienia z powodu remontu na ul. Św. Gertrudy. Miasto zaplanowało zmianę organizacji ruchu w okolicy