Jak podaje portal "Radio Kraków", niezadowolenia z poziomu teleporad medycznych nie kryją mieszkańcy Kęt oraz Wieliczki. Burmistrz Kęt, Krzysztof Klęczar zwrócił się do Dyrekcji Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej o rozwiązanie problemu związanego z ograniczeniem możliwości pacjentów do kontaktów z lekarzem.

Problem, który trzeba rozwiazać

Jak przekonuje burmistrz Kęt wielu mieszkańców nie kryje, że ma problem z dostaniem się do lekarza, a teleporada nie zawsze jest rozwiązaniem skutecznym. "Miałem przypadek matki z dzieckiem. Została skierowana na teleporadę, mając dziecko na ręce. Miałem przypadek starszej osoby. Jej opiekun twierdzi, że miała objawy udarowe. Została skierowana na teleporadę" - mówi cytowany przez portal "Radio Kraków" Krzysztof Klęczar.

Adam Piskorz, dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kętach odpiera zarzuty, wskazując, że obowiązują go obostrzenia wprowadzone w związku z koronawirusem. " Nie zgadzam się na ataki i nieuzasadnioną negatywną ocenę moich pracowników, którzy wykonują ciężką pracę. Zawsze jest możliwość pójścia na opiekę całodobową, gdzie przyjmuje inny lekarz. To jest na tej samej ulicy. Po 18 można tam uzyskać poradę. Można też uzyskać poradę u innego lekarza w tej samej poradni" - mówi Adam Piskorz.

Pixabay

Podobnie jest w Wieliczce

Na podobne problemy narzekają również mieszkańcy Wieliczki. " Wydaje mi się, że staramy się pracować tak, jak dotychczas. Na pewno musimy walczyć o to, żeby się nie stało coś takiego, jak kwarantanna. Jeżeli pojedziemy wszyscy na kwarantannę, będzie trudno" - mówi rażyny Kozak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Lecznictwa Otwartego w Wieliczce.

Iwona Krzywda z Biura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przekonuje, że teleporady są dobrym rozwiązaniem i wystarczającą formą pomocy pacjentom. "Należy jednak pamiętać, że jeżeli stan zdrowia chorego tego wymaga, ma on prawo do osobistej wizyty w placówce POZ. Jeżeli chory ma trudność z uzyskaniem tego rodzaju pomocy, może to zgłosić do NFZ" - dodaje.

Piaxabay

Jak na razie nie wpłynęły żadne oficjalne skargi do małopolskiego NFZ.

A jak wy oceniacie teleporady medyczne?

To też może cię zainteresować: Kraków: dobra wiadomość dla turystów. Dorożki mogą wrócić na krakowski rynek

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Polska ma nową strategię działań przeciw koronawirusowi. Na czym polega plan działania opracowany przez Ministerstwo Zdrowia

O tym się mówi: Nie masz maseczki? Nie zostaniesz obsłużony. Sieć sklepów rozprawia się z krnąbrnymi konsumentami