Jak podaje portal "Kraków", w niedzielę 16 sierpnia w wieku 84 zmarł Jerzy Rościszewski, prezydent Krakowa w 1990 roku, pełniący również funkcję wojewody krakowskiego, członek Rady Narodowej Miasta Krakowa radny Rady Miasta Krakowa, członek Stowarzyszenia „Kuźnica”.

Kim był Jerzy Rościszewski?

Jerzy Rościszewski przyszedł na świat 13 kwietnia 1936 roku w Będkowicach. Był absolwentem krakowskiego Technikum Energetycznego, ukończył dyplomowe Studium Zarządzania i Organizacji Przedsiębiorstw przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie, a także szkołę rolniczą Spółdzielni Kółek Rolniczych.

bip.krakow.pl

W lutym 1990 objął urząd prezydenta miasta po wygranych przez siebie wyborach w Radzie Narodowej. Jerzy Rościszewski łączył wówczas stanowisko prezydenta z funkcją wojewody krakowskiego. Jego prezydentura w Krakowie trwała od 9 lutego do 20 czerwca 1990 roku. W tym czasie w mieście wdrażano regulacje związane ze statutem miasta jako gminy, a nie jak do tej pory województwa.

Prezydentura Jerzego Rościszewskiego zakończyła się wraz z wygaśnięciem Rady Narodowej. Potem były prezydent zaczął pracę w Banku Staropolskim w Krakowie, a następnie w Komercyjnym Banku Lubelskim w Krakowie oraz Banku Spółdzielczym w Krakowie.

Po wyborach w 1994 roku wszedł z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Rady Miasta Krakowa II kadencji. Zasiadał w niej do 1998 roku.

Jak wspominacie prezydenta Rościszewskiego?

To też może cię zainteresować: Kraków: kierowców znów czekają utrudnienia na jednej z ważnych ulic w mieście

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agnieszka Chylińska przez lata nie umiała się zdobyć na wyznanie. Gdy powiedziała prawdę, wszyscy otworzyli usta ze zdumienia

O tym się mówi: Ewakuacja na ogromną skalę w dużym mieście w Polsce. Bezpieczeństwo wielu osób jest zagrożone. Co się dzieje