Znany lek na zgagę i niestrawność został natychmiastowo wycofany z aptek. O takiej decyzji poinformował Inspektorat Farmaceutyczny. Powodem jest zanieczyszczenie substancji czynnej leku. 

Ranigast znany lek na kłopoty żołądkowe został na masową skalę wyłączony z obiegu. Chodzi tu o wszystkie serie i odmiany specyfiku: Ranigast Max, Ranigast Fast, Ranigast, Ranigast Pro i Ranigast roztwór do infuzji.

Europejska Agencja Leków tzw. Rapid Alert wydała oświadczenie o wykryciu zanieczyszczeń w lekach zawierających substancję ranitidinum. Zanieczyszczenie tzw. N-Nitrozodimetylenoaminą to substancja rakotwórcza.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (LARC) umieściła tę substancję w grupie 2A, czyli środków prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi. Z kolei Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zakwalifikowała ją do kategorii B2, oznaczającej to samo prawdopodobieństwo.

Spożycie takiej substancji zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory, szczególnie wątroby.  Co ciekawe, N-Nitrozodimetylenoaminą w przeszłości wykorzystywano też jako truciznę.

W 1978 roku nauczyciel z Niemiec został skazany na dożywocie za próbę zamordowania swojej żony przy użyciu właśnie tej substancji. W historii pojawiały się jeszcze inne przypadki, kiedy to np. wykorzystywano N-Nitrozodimetylenoaminę nie do końca świadomie, a co okazywało się być bardzo niebezpieczne.

Dowiedz się więcej o innych szokujących informacjach ze świata: „WYSZŁA PRZED DOM I ZANIEMÓWIŁA” – NIETYPOWE ZDARZENIE W USA

Warto przeczytać także o nietypowych grzybach: CZY WIESZ, CO TO ZA GRZYB? JEGO HISTORIA BARDZO CIĘ ZASKOCZY!

Weronika Wojciechowska