Każdy z nich to niesamowity talent, charyzma i uznanie. Docenieni w Polsce i na arenie międzynarodowej, osiągający sukcesy i osiągnięcia w swoich dziedzinach. Z wielkim smutkiem przyjęto odejście ich wszystkich w ostatnim roku.
Zbigniew Jujka
Znany w całym kraju, głównie w województwie pomorskim gdzie pracował, karykaturzysta i dziennikarz. Publikował w Dzienniku Bałtyckim rysunki i karykatury satyryczne. Wykorzystywał je do wydawania opinii o aktualnych i ważnych wydarzeniach w Polsce – politycznych, kulturalnych czy społecznych. Cykl jego rysunków i karykatur wydawany był w Dzienniku Bałtyckim od roku 1963. Jednak w trakcie stanu wojennego seria ta nie ukazywała się. Zbigniew Julka był również twórcą obrazków i ilustracji w wydaniach książkowych. Był on także znanym plakacistą. Część z nich została wydana w formie albumu i antologii pod tytułem "III Rzeczpospolita w karykaturze".
W okresie 1989-1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Został nagrodzony również tak uznanym odznaczeniem jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Odszedł 18 listopada 2019 roku.
Mirosław Gliński
W latach 1967-1972 był kierownikiem Działu Naukowo-Badawczego, a następnie dyrektorem tej placówki. Stworzył centrum dokumentacyjne byłego KL Stutthof, gromadząc ponad 300 tysięcy dokumentów odnalezionych w polskich instytucjach, razem z zespołem opracował kartotekę byłych więźniów. Zainicjował wydawanie czasopisma „Zeszyty Muzeum Stutthof” . Był twórcą prac o obozie koncentracyjnym oraz ,,Kroniki Gdańska”
Odszedł 2 stycznia 2020 roku.
Jerzy Klockowski
Należał do przedstawicieli pokolenia tzw. romantycznego sportu, czyli atletów, którzy z powodzeniem uprawiali kilka dyscyplin. Grał w rugby z sukcesami, a także w Lechii Gdańsk, gdzie grał przez dużą część swojego życia. W tym czasie zdobył jeden tytuł mistrza Polski (1970), trzy razy wicemistrzostwo. Wystąpił 20 razy w meczach reprezentacji Polski seniorów, w których zdobył 53 punkty. Grał głównie w drugiej linii młyna. W latach 1972-1978 trenował juniorów Lechii. Największym jego osiągnięciem był srebrny medal MPJ w 1976 roku.
Odszedł 27 lutego 2020 roku.
Maciej Kosycarz
Uznany fotoreporter trójmieski, który jest autorem wielu znanych fotografii na obszarze pomorza i nie tylko. w latach 1991-1996 pracował m.in. w „Wieczorze Wybrzeża” i „Głosie Wybrzeża”, a potem prowadził własną agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press KFP. Zorganizował wiele wystaw ze zdjęciami Gdańska i Pomorza, m.in. „Zwykłe Miasto Gdańsk” otworzone w 2001 roku. Połączył pracowitość i pasję, gdy stworzył agencję Kosycarz Foto Press . Publikował serię albumów „Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia” z fotografiami Gdańska i regionu pomorskiego wykonanymi przez niego i jego ojca Zbigniewa. Od 1997 roku razem z Nadbałtyckim Centrum Kultury organizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza.
Ryszard Zieniawa
Z judo zetknął się podczas służby wojskowej; będąc na obozie w Jeleniej Górze poznał reemigranta z Francji Adama Nidzgórskiego, prekursora tego sportu w Polsce. Później zaczął startować z sukcesami w zawodach.
Występował w barwach gdańskich klubów, Zrywu, Spójni i Wybrzeża, był 11-krotnym złotym medalistą indywidualnych mistrzostw Polski (w trzech kategoriach), od 1957 do 1964 roku. Już jako zawodnik pracował w roli trenera.
W latach 1959-1964 i 1980-1991 był szkoleniowcem reprezentacji Polski. Największy sukces pod jego wodzą biało-czerwoni odnieśli na igrzyskach w Seulu w 1988 roku, w których Waldemar Legień zdobył złoty, a Janusz Pawłowski srebrny medal.
Stanisław Michel
Zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. Stworzył projekty budowy i odbudowy ponad stu kamienic w Gdańsku, w tym około 90 w obrębie Głównego Miasta oraz charakterystyczne obiekty, jak Dom Młynarza, kompleks „Stągiewna” czy Dolarowiec. Architekt Stanisław Michel przez prawie całe swoje życie związany był z Gdańskiem.
Już po ukończeniu studiów w 1952 roku, Stanisław Michel włączył się w ruch odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych.Został jednym z naczelnych projektantów w biurze Państwowego Przedsiębiorstwa Projektowania Budownictwa Miejskiego „Miastoprojekt Gdańsk”, z którym działał przez wiele lat.
Może cię zainteresować:ak prawidłowo zadbać o storczyki? Regularne podcinanie jest bardzo istotne
W tym tygodniu także:Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat do Polaków. Na baczności powinny się mieć szczególnie osoby po 45. roku życia