Pulpit na kancjonały został odlany z brązu z okazji elekcji ostatniego władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku. Jest on wykonany w kształcie orła stanisławowskiego, trzymającego berło i herb Gdańska.

Przez 200 lat był stałym elementem Bazyliki św. Mikołaja, będąc symbolem RP w Gdańsku Wykonany został w 1764 roku przez Ernsta Friedricha Kocha. Po II wojnie światowej, pulpit umieszczony był w świątyni dominikańskiej, w prezbiterium oraz przed ołtarzem. Następnie podzielony na elementy, trafił w różne miejsca, m. in. Do krypty czy zakrystii.

26 września, odnowiony i zrekonstruowany częściowo pulpit, po kilkudziesięciu latach wrócił do prezbiterium w Bazylice św. Mikołaja. Uroczystości i wydarzeniu towarzyszyła dekoracja z kwiatów, odpowiadająca XVII- i XIX wiecznej tradycji ozdabiania orła przez wiernych girlandami.

Może cię zainteresować : Media obiegła niepokojąca informacja.Jarosław Pinkach w "Radiu ZET" o nowych restrykcjach: "To powinno być wprowadzone w miarę szybko"

W tym tygodniu także: Uwaga, niedługo zmiana czasu z letniego na zimowy. Warto pamiętać, by nie mieć niespodzianki