Od soboty 30 sierpnia jednym z głównych tematów w mediach jest kolejna awaria kolektora oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Dla przypomnienia, do podobnej sytuacji doszło zaledwie rok temu.

Co się wydarzyło?

Wstępne ustalenia wykazały, że awarii uległ odcinek rur, co spowodowało zrzut ścieków do Wisły. Jak zapewniają specjaliści, w przeciwieństwie do awarii z 2019 roku, tym razem nie są one całkowicie nieoczyszczone.

Władze Warszawy poinformowały, że podjęto już stosowne działania, m.in. mechaniczne filtrowanie nieczystości oraz poddawanie ich procesom chemicznym.

Nie wystarczy to jednak by zatrzymać zanieczyszczenie przed dostaniem się do Bałtyku.

fot. RMF FM

Kiedy ścieki dotrą do Gdańska?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że na Pomorze ścieki dotrą około 130 godzin po rozpoczęciu zrzutu czyli w czwartek 3 września w godzinach wieczornych.

Proces może spowolnić niski poziom wody w Wiśle.

To też może cię zainteresować: Gdańsk: czy Stefan W. stanie przed sądem? Biegli psychiatrzy i psycholodzy w końcu wydali opinię, na którą czekała prokuratura

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Gdańsk: czekają nas dwa dni uroczystych obchodów. Co zaplanowali organizatorzy? Znany jest plan wydarzeń

O tym się mówi: Gdańsk: w kilku miejscach zabraknie wody dziś i jutro. Gdzie i w jakich godzinach zaplanowano prace