Obchody 31 sierpnia

W poniedziałek 31 sierpnia obchodzimy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, dzięki którym zakończył się strajk w Stoczni Gdańskiej.

Z tej okazji w godzinach przedpołudniowych (9:00, 9:45, 10:30) zostaną odsłonione trzy tablice pamiątkowe ważnych postaci: Aliny Pienkowskiej-Borusewicz, Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej oraz Jana Koziatka.

Z kolei o godzinie 15:00 na placu Solidarności w Gdańsku zostaną uroczyście złożone kwiaty. Następnie o 17:00 w Bazylice pw. św. Brygidy odbędzie się msza święta, a wieczorem o godzinie 20:00 NSZZ Solidarność zaprasza na plac koło Sali BHP gdzie odbędzie się koncert Koniec lata z Solidarnością.

Obchody 1 września

We wtorek 1 września obchodzimy 81. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w Gdańsku organizuje w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej.

fot. portalsamorzadowy.pl

Obchody zaczną się już o godzinie 4:00 złożeniem kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Potem ceremonia przeniesie się pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. O 4:45 zaplanowano włączenie syren alarmowych i odśpiewanie hymnu.

Po zapaleniu Znicza Pokoleń i odegraniu specjalnie skomponowanego z tej okazji Marszu Bohaterów Westerplatte, żołnierze odczytają Apel Pamięci i uczczą bohaterstwo poległych salutem armatnim.

W ramach ceremonii będzie też można wysłuchać okolicznościowych przemówień, a harcerze odczytają przesłanie Westerplatte.

Na ten dzień zaplanowano jeszcze:

- uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego - 9:00,

- złożenie wieńców pod Victoriaschule i upamiętnienie Polaków torturowanych nazistowskich najeźdźców – 10:00,

- msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową na placu Obrońców Poczty Polskiej – 12:00,

- złożenie wieńców na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie, pieśni patriotyczne wykonane przez Cappella Gedanensis - 16:00.

To też może cię zainteresować: Gdańsk: czy Stefan W. stanie przed sądem? Biegli psychiatrzy i psycholodzy w końcu wydali opinię, na którą czekała prokuratura

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Pomorskie: co zmieni się dla mieszkańców województwa? PKP Intercity informuje o modyfikacjach

O tym się mówi: Pomorskie: Gdańsk: Rada Miasta przyjęła nowy program w obszarze zdrowia. Kto będzie mógł z niego skorzystać