Bogata kariera Marii Janion

Maria Janion urodziła się 24 grudnia 1926 roku w Mońkach. Po zdaniu matury wybrała studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim gdzie później pracowała jako asystentka.

W 1963 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a dziesięć lat później profesora zwyczajnego.

Podobnie jak wielu innych naukowców, dotknęły ją represje związane z wydarzeniami Marca 1968. Po zwolnieniu z Uniwersytetu Warszawskiego podjęła pracę w Gdańsku.

Od 1970 aż do 1990 roku z przerwą spowodowaną stanem wojennym pracowała na Uniwersytecie Gdańskim. W 1994 profesor Janion otrzymała tam tytuł doktora honoris causa.

Wybitna humanistka

Prof. Maria Janion jest określana jako wybitna humanistka, która wpłynęła na wiele pokoleń polskich naukowców oraz literatów.

fot. gdansk.pl

Wśród jej studentów i współpracowników można wymienić takie postacie jak: Zbigniew Majchrowski, Stefan Chwin, Stanisław Rosiek, Dorota Siwicka, Kazimiera Szczuka, Izabela Filipiak, Marek Bieńczyk, czy Katarzyna Bratkowska.

Jej dorobek obejmuje kilkaset rozpraw i książek, m.in. “Romantyzm. Studia o ideach i stylu” (1969), “Humanistyka: Poznanie i terapia” (1974), “Życie pośmiertne Konrada Wallenroda” (1990), “Kobiety i duch inności” (1996), “Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi” (2000), “Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury” (2006).

Maria Janion zmarła 23 sierpnia w swoim warszawskim mieszkaniu w wieku 93 lat.

To też może cię zainteresować: Gdańsk: Dwór Ernsatll ma szansę na drugie życie. Jakie są plany

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w portalu Życie: Gdańsk: pasażerów SKM czekają utrudnienia. Co się zmieni

O tym się mówi: Gdańsk: na tory wyjedzie bezpłatny tramwaj. Przypomni o wyjątkowym zdarzeniu