Jak podaje portal "Gdańsk", Muzeum Gdańska przejęło w bezpłatne użytkowanie Dwór Ernsttal. XVIII-wieczna budowla znajduje się w pobliżu Kuźni Wodnej w Oliwie. Planowane jest tu stworzenie sal wystawienniczych, warsztatowych oraz pomieszczeń biurowo-socjalnych.

Nowe życie

Przejęcie dworu przez muzeum da budowli nowe życie. Mieszczący się przy ulicy Bytowskiej 1 Dwór Ernsttal składa się z 12 lokali mieszkalnych, które zajmują powierzchnię 514,8 m2 (wraz z oficyną, która przynależy do budynku). Dyrekcja planuje zrewitalizować budynek oraz przystosować jego wnętrza do celów wystawienniczych i warsztatowych.

"Oliwa to jedna z najpiękniejszych gdańskich dzielnic, która zachowała swoje unikatowe, historyczne walory. Jest także chętnie odwiedzana przez mieszkańców Gdańska i turystów ze względu na piękno otaczającej przyrody Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego" - powiedział Piotr Grzelak, Z-ca Prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Urzędnicy mają nadzieję, że przekazanie Muzeum budynku dworu ma nie tylko opiekę nad zabytkiem, ale także zwiększenie potencjału turystycznego dzielnicy. "Przygotowanie kompleksu muzealnego, którego centralnym punktem będzie Kuźnia Wodna w Oliwie, to długofalowe wyzwanie i projekt na kilka lat" - powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Muzeum Gdańsk, przejęło dzisiaj wolne lokale Dworu Ernstall celem zabezpieczenia budynku i wykonania prac projektowych....

Posted by Waldemar Ossowski on Wednesday, August 19, 2020

Dwór Ernsttal

Dwór został wybudowany pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Na przełomie XIX i XX wieku dokonano jego rozbudowy. Przed II Wojną Światową mieścił tutaj pensjonat. Po 1947 roku przyznano mieszkania lokatorom. W 1972 roku wpisano go do rejestru zabytków.

Do końca prac projektowych oraz wykwaterowania mieszkańców budyku, pozostanie on w pieczy Nieruchomości Gdańskich. Muzeum zaś przejmie na siebie koszty związane z jego utrzymaniem.

gdansk.pl

Co sądzicie o takim kroku miasta?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: