Jak podaje portal "Dziennik Bałtycki", choć zakwit sinic nie jest szczególnie dokuczliwy w tym roku. Kąpieliska zamykane są dużo rzadziej niż miało to miejsce w ubiegłych latach. W tym roku mętna woda w Bałtyku nie jest tylko i wyłącznie zasługą sinic, ale także makroglonów.

Makrogolony na pomorskich kąpieliskach

Co dziennie ratownicy sprawdzają stan wody na kąpieliskach na Pomorzu. Jeśli dochodzi do zakwitu sinic często podejmowana jest decyzja o zamknięciu kąpieliska. Trójmiejscy naukowcy podkreślają, że problemem nie są już tylko sinice, ale także makroglony. To właśnie one są przyczyną zmętnienia wody w niektórych miejscach. Makroglony zostały zaobserwowane między innymi na plaży w Jelitkowie przed kilkoma dniami.

" W próbkach zagęszczonych siatką fitoplanktonową są pojedyncze nici sinic w wodzie. Zresztą w Brzeźnie i Sopocie też. Czy to one jednak powodują zmianę koloru wody? Nie w tym przypadku. W strefie brzegowej wyraźnie widać (zwłaszcza w Jelitkowie i Sopocie, widać mnóstwo pływających porozrywanych dużych nici makroglonów" - powiedziała dr Justyna Kobos z Zakładu Biotechnologii Morskiej IO UG.

YouTube

Nie tak groźne jak sinice

Makroglony nie są tak niebezpieczne dla człowieka jak sinice. Do tej pory naukowcy nie zaobserwowali, żeby wytwarzały one groźne toksyny lub jakiekolwiek inne szkodliwe związki. Jak podkreśla dr Kobos, makroglony rozwijają się przy dnie, choć w wyniku falowania trafiają na brzeg.

Nie oznacza to jednak, że woda, w której pojawią się makroglony jest dla nas obojętna. Mogą się w niej bowiem pojawić bakterie rozkładające glony - pojawia się wówczas nieprzyjemny zapach, a kontakt skóry z taką wodą może wywołować podrażnienia.

YouTube

Zetknęliście się już z makroglonami?

To też może cię zainteresować: Gdańsk: koronawirus w jednym z przedszkoli. Placówka pozostaje otwarta

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agata Duda zrobiła na pokładzie samolotu coś, czego nikt się po niej nie spodziewał! Niewygodne fakty o prezydentowej ujrzały światło dzienne

O tym się mówi: Potężna liczba zakażeń na weselach! Sanepid sprawdza gości, pojawiły się aż trzy nowe ogniska