Jak podaje portal "Gdańsk Nasze Miasto", to pierwsze tak duże ognisko koronawirusa wśród osób związanych z morzem. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykryto u 13 członków załogi tankowca Amundsen Spirit, który pływa pod banderą Panamy. Jedna osoba musiała zostać hospitalizowana.

Koronawirus u marynarzy

Wszyscy zarażeni marynarze z tankowca Amundsen Spirit są obcokrajowcami. Statek przebywał na przeglądzie technicznym dokonywanym w gdańskiej stoczni od czerwca tego roku. Przed ponownym wypłynięciem w morze załoga statku (32 osoby) wykonała komercyjne badania w kieruku SARS-CoV-2. 13 jej członków uzyskało wynik pozytywny.

U jednego z maryarzy wystąpiły objawy COVID-19, w związku z czym trafił do szpitala w Gdańsku w nocy z wtorku na środęśrodę. Pozostali zakażeni pozostali na statku na kwarantannie - statek stoi na redzie gdańskiego portu. Marynarze czekają na decyzje armatora.

gdansk.naszemiasto.pl

Jak doszło do zarażenia?

Marynarze w czasie swoje obytu w gdańskim porcie mogli schodzić na ląd i to prawdopodobnie w mieście zarazili się koronawirusem. Ustalenie osób, z którymi mieli kontakt okazuje się zadaniem bardzo trudnym.

"Ustalenie ich kontaktów na lądzie może być bardzo trudne. To jest niepokojące. W raportach mamy dużo pojedynczych przypadków zakażeń. Wprawdzie żadna z tych osób nie wskazywała w wywiadzie na kontakt z marynarzami, ale mogło to gdzieś umknąć" - powiedziała portalowi "Gdańsk Nasze iasto" Anna Obuchowska, z-ca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Pixabay

Jak myślicie, uda się ustaić osoby, z którymi marynarze mieli kontakt?

To też może cię zaiteresować: Gdańsk: niepokojące informacje o stanie Bałtyku. Czy pojawiły się w nim mięsożerne bakterie? Specjaliści rozwiewają wątpliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kobieta zdecydowała się na ogromną zmianę swojego wyglądu. Na wszystkie operacje plastyczne wydała 200 tysięcy złotych. Czy była to dobra decyzja

O tym sie mówi: Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje popularny farmaceutyk z aptek. Stosowanie go może być groźne dla zdrowia