Jak podaje portal „Gdańsk Nasze Miasto”, należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu tego, kto oferuje urlop, szczególnie, jeśli oferta jest wyjątkowo atrakcyjna. Niestety wakacje to czas wyjątkowo pracowity nie tylko dla branży turystycznej, ale także dla naciągaczy.

Trudny czas

„Od nieuczciwych lotów po nieistniejące miejsca zakwaterowania, oszustwa wakacyjne to wielki biznes dla wyłudzaczy. Oszustwa najczęściej występują w czasie wakacji letnich oraz przed świętami Bożego Narodzenia. Urlopowicze muszą być tego świadomi” – podkreśla st. asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Funkcjonariusze policji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, czuwają nad cyber-bezpieczeństwem, bo to właśnie w Internecie oszuści oferujący atrakcyjne wycieczki i inne wakacyjne atrakcje są wyjątkowo aktywni.

Zachowaj ostrożność

Eksperci podkreślają, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i czujności. Naszą nieufność powinny wzbudzić oferty, w których brakuje szczegółów, takich jak choćby zdjęcia pensjonatu, czy hotelu. Warto zwrócić uwagę, jakie opinie i recenzje w sieci zbiera osoba oferująca wakacyjny wypoczynek lub miejsce, którego dotyczy oferta.

Naszą czujność powinno wywołać oferty, w których organizator wymaga szybkiej płatności, domagając się jej przelewem bankowym jak Money Wise lub Western Union, albo wirtualną walutą. Sceptycznie podchodźmy do cen, które wydają się zbyt atrakcyjne.

Pixabay

Bilety z drugie ręki

Jednym z popularnych w czasie wakacji oszustw „biletowych”, dotyczących wstępu na mecze, czy koncerty muzyczne. Bilety na te wydarzenia najbezpieczniej jest zamawiać u organizatorów bądź sprawdzonych pośredników. W przeciwnym razie możemy zapłacić za nic, otrzymać fałszywy lub skradziony bilet.

Zawsze sprawdzajmy osobę, która oferuje bilety w atrakcyjnej cenie, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie zaczęła się jeszcze sprzedaż biletów lub zostały one wyprzedane w oficjalnych punktach. „W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z zagraniczną firmą pomoc można uzyskać w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Europejskim Centrum Konsumenckim econsumer.gov [witryna dostępna również w języku polskim” – podkreślają eksperci.

YouTube

Przestrzegacie tych zasad?

To też może cię zainteresować: Pomorscy parlamentarzyści opublikowali oświadczenia majątkowe. Kto z nich zgromadził największy majątek

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ile zarabiają szefowie polskich służb? To się w głowie nie mieści

O tym się mówi: Polacy powinni mieć się na baczności. Po otrzymaniu wiadomości można przypadkowo stracić wszystkie środki na koncie, policja ostrzega